TBV, TÜBİSAD, TESİD işbirliğinden oluşan Dijital Türkiye Platformu ve KPMG Türkiye tarafından hazırlanan “Türkiye ile Avrupa Birliği Arasında Bilgi ve İletişim Teknolojileri Alanında İşbirliklerini Artırma” raporu, Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı'nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda kamu kurumları ve ilgili sivil toplum kuruluşlarına tanıtıldı.  Etkinliğe TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tombalak ve TESİD Yönetim Kurulu Başkanı Yaman Tunaoğlu'nun yanı sıra iş dünyasından önemli isimler katıldı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Dijital Türkiye Platformu Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve KPMG Türkiye Başkanı Murat Alsan'ın açılış konuşmalarını yaptığı toplantıda, Dijital Türkiye Platformu tarafından raporun temel bulguları kamuoyu ile paylaşılarak, kamu kurum ve kuruluşları ile bilgi ve iletişim alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alındı.

Açılış konuşmasında rapora ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Bozay, çağımızda dijital dönüşümün en önemli olgulardan biri haline geldiğini, bu alanda ülkemiz ve AB'nin ortak çıkarlara sahip olduğunu belirterek, ülkemizin dijitalleşme alanındaki öncelikleri, hedefleri ve ihtiyaçları doğrultusunda AB'yle işbirliğinin geliştirilmesi çağrısında bulundu. Büyükelçi Bozay, raporun ülkemizde ve AB'de dijitalleşme alanındaki mevcut durumu ve potansiyel işbirliği alanlarına yönelik tavsiyeleri ortaya koyarak, önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek çalışmalarla ilgili önemli bir referans kaynağı olacağını belirtti. Öte yandan, Türkiye ile AB arasında dijitalleşme konusundaki en önemli işbirliği araçlarının başında AB Programlarının geldiğine değinen Büyükelçi Bozay, programların genel koordinasyonundan ve ülkemiz performansının artırılmasından sorumlu AB Başkanlığının dijitalleşme alanındaki fırsatlardan azami seviyede faydalanılması için çalışmalarına kararlılıkla devam edeceğini ifade etti.  

Kamu, özel sektör ve sivil toplum işbirliği önemli
Dijital Türkiye Platformu adına konuşan Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Dijital Türkiye Platformu'nun Türkiye'nin uluslararası işbirliklerini artırma isteği ve gereksinimini göz önüne alarak bu raporu tamamladığını belirtti. Raporun sadece öneri değil, uygulama modeli de sunduğunu ifade eden Eczacıbaşı, dijitalleşme alanında kamu, özel sektör ve sivil toplum işbirliğinin önemini vurguladı. 
KPMG Türkiye Başkanı Murat Alsan ise yaptığı konuşmada, raporun bilgi ve iletişim sinerjisini nasıl artırabileceğine dair önemli bilgiler ortaya koyduğunu ve raporda yer alan aksiyon önerilerinin hayata geçirilmesi ile AB-Türkiye işbirliğinin daha iyi noktalara geleceğine inandığını ifade etti.
Raporun tamamına ulaşmak tıklayın