Yakınlarına ulaşamayan kişiler, sistemin WhatsApp hattına mesaj atarak kayıp yakınlarının kayıt altına alınmasını sağlıyor.   

Türkiye'de katılımcı demokrasi bilincinin yerleşmesi için faaliyet gösteren Oy ve Ötesi Derneği, diğer pek çok Sivil Toplum Kuruluşu gibi çalışmalarını deprem seferberliğine katkı sağlamaya odakladı. Bu doğrultuda Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yaşanan büyük yıkımların ardından ulaşılamayan ve vefat eden depremzedelerin kayıt altına alınabilmesi için “Deprem Kayıp İhbar Sistemi”ni oluşturdu.  

Yakınlarını kaybeden kişiler, 0850 242 07 85 numarasına WhatsApp uygulaması üzerinden KAYIP yazarak tanıdıkları kişiler hakkında bilgi paylaşabiliyor ve kayıp yakınlarının kayıt altına alınmasını sağlayabiliyor.  


Oy ve Ötesi Hakkında:   
Türkiye'de katılımcı demokrasi bilincinin yerleşmesi ve sorunlara özgürlükçü, eşitlikçi, adil ve sürdürülebilir çözümler üretmeye çalışan Oy ve Ötesi, 24 Nisan 2014 yılında kurulmuştur. 8 seçimdir sahada aktif olarak çalışan dernek, seçim süreçlerine katılımı güçlendirmek üzere on binlerce gönüllüsü ile seçimleri izlemekte, sandıklara ve oylara sahip çıkmaktadır. “Eşitlik, şeffaflık ve çok seslilik” temel ilkelerine vazgeçilmez bağlılıkla, herhangi bir siyasi görüşten bağımsız olarak, bilinçli ve demokratik bir toplum için çalışmaktadır.