25 Yıllık saltanatın kurulduğu ilçe Büyükçekmece Hasan Akgün Başkanlığını yaptığı ilçede arazi geniş olunca inşaat firmalarının iştahını kabartıyor yapılan vilların satış rakamları dudak uçuracak fiyatlara satılıyor rakamlar büyük olunca bu rakamlar bazılarının iştahını kabartıyor her türlü rüşvet bu gibi Belediyelerde dönme ihtimali yüksek bunun kimse önüne geçemiyor.

Asılnda bakılınca kim olursa olsun uzun süre başkanlık ve yetki verilmemsi gerekiyor artık Başkan, başkan yardımcıları, imar müdürleri gelir ve kazanç kapısını rüşvet yoluyla bulmuş oluyorlar.

Büyükçekmece Belediyesi Oldu.

Yolsuzluk ve rüşvet evrakta sahtecilik olayları ise başı çekiyor. İşte Bu kez krizin adresi Büyükçekmece Belediyesi oldu. Hangi inşaat firmaları bu işin içinde bir inşaat firmasının olması olanağı çok düşük geniş bir çoğrafyaya sahip olan ilçede binlerce inşaat firması inşaat yapıyor kimler bu rüşvet çarkının içindeler.

Geçtiğimiz günlerde belediyeye yönelik düzenlenen rüşvet operasyonunda bazı personeller hakkında, rüşvet aldıkları gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, konuyla ilgili inceleme başlattı.

Rüşvet karşılığı ruhsat verildi

Yapılan çalışmalarda bir inşaat firması tarafından Nisan 2024’te oturumun başlaması planlanan yaklaşık değeri 8 milyar lira olan toplam 140 villanın inşasında temel atılmadığı, zorunlu olan fore kazıkların çakılmadığı, sismik kontrollerinin yapılmadığı, yapı denetimcilerin hiçbir kontrol yapmadan sahte rapor düzenlediği tespit edildi.

Belediye görevlilerinin rüşvet karşılığı usulsüz yapılara inşaat ruhsatı verdiğini belirleyen ekipler, raporları üniversite öğretim görevlilerinden kurulu bilirkişi heyetine gösterdi.

Heyet çalışmalarında 2 ayrı keşif raporu ve belediye ruhsatlarının sahteliğine ilişkin bilirkişi raporu alındı.

Bunun üzerine polis, Belediye Başkan Yardımcısı Nuraydın Sak, İmar ve Şehircilik Müdürü A.Ç.’nin de bulunduğu 22 kişi gözaltına aldı.

Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Suça Karışan 8 kişi tutuklandı

Aralarında Belediye Başkan Yardımcısı Nuraydın Sak, Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdür V. Abdurrehim Çakır’ın da olduğu 7 belediye personeli ile Gül İnşaatın sahibi Ali Gül tutuklandı.

12 kişiye yurt dışı yasağı

Serbest bırakılan 12 kişi hakkında yurt dışına çıkış yasağı konuldu.