banner38

Hobi Bahçeleri ile ilgili düzenleme yeniden değerlendirilecek!

Verimli tarım arazilerinin hobi bahçelerine dönüştürülmesini öngören teklif bazı konularda yaşanan sıkıntılar nedeniyle şimdilik askıya alındı.

Hobi Bahçeleri ile ilgili düzenleme yeniden değerlendirilecek!

Verimli tarım arazilerinin hobi bahçelerine dönüştürülerek kurulan tatil ya da hafta sonu evlerinin tamamının yıkılmasını öngören ve bu sayede tarım arazilerinin üretimden çıkarılmasının önüne geçilmesini hedefleyen teklif, bazı konularda yaşanan teklif nedeniyle şimdilik askıya alındı.

Hürriyet’te Nuray Babacan tarafından hazırlanan habere göre, AK Parti grubunda çalışmaları tamamlanan teklifte, birden fazla konuda sorun yaşandı. Eleştirilerin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a kadar ulaşmasının ardından, Cumhurbaşkanı’nın “Yeniden çalışın” dediği öğrenildi. Teklif, tarım arazisi üzerine kurulan tüm hobi bahçelerinin yıkılmasını, sahte gıda üretenlere firma kapatma dahil ağır cezalar verilmesini öngörüyordu.

Teklif, hobi bahçelerinin yıkımı, yıkılmasının gecikmesi durumunda para cezası verilmesi, bu görevi yerine getirmeyen il müdürlükleri ve il özel idaresinin bundan sorumlu tutulması gibi net hükümler içeriyordu. Öngörülen para cezalarını fazla bulanlar olduğu gibi, belli bir tarih konularak, buna bir çerceve çizilmesini isteyenler de olduğu belirtiliyor. Ayrıca, Tarım Bakanlığı’nda kurulacak bilim kurulunun yetkilerinin de tartışma konusu yapıldığı iddia ediliyor. Teklifin hazırlık çalışmaları sırasında, hobi bahçesi yapmak için tarım arazilerinin bölünerek satılmasının önüne geçilmesi gerektiği belirtilmişti. Arazi sahiplerinin bu satışı kârlı bulduğu, bunun tarımsal üretime darbe vurduğu, tarım arazilerinin yok edildiği dile getirilmişti. Uzmanlar, tarlalara, prefabrik evler yapıldığı, bunların konuta dönüştürülerek, arazilerin yok edildiğini dile getirmişti.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER