Türkiye gayrimenkul sektörüne rus yatırımcı ilgisi yüzde 20,60’a çıktı.

MARS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Bucak, son on ayda yabancı yatırımcıya satışı gerçekleşen konut adedini 55.021 olarak açıkladı. Rus yatırımcının söz konusu rakam içindeki oranını 20,60 olarak ifade eden Hakan Bucak, Rus ağırlıklı ilginin 2023 yılında da devam etmesini öngördüklerini söyledi. Türkiye gayrimenkul sektörünün yabancı yatırımcıya konut satışında hedeflediği yıl sonu rakamı 65-70 bin konut olarak açıklayan Hakan Bucak, “Var olan satış trendi bu beklentiye ulaşılacağını gösteriyor” dedi. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Ocak – Ekim döneminde 1 milyon 159 bin 853 konut satıldı. Söz konusu satış işlemlerinin 344 bin 810 adedi birinci el konutta, 815 bin 45 adedi ise ikinci el konutta gerçekleşti. Ocak – Ekim döneminde yabancı yatırımcının Türkiye’den aldığı konut adedinin ise 55 bin 21 olduğu kaydedildi. MARS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Bucak, konuya ilişkin bir açıklama yaparak; “Türkiye’ye yabancı yatırımcının ilgisi her geçen gün artıyor. Nedeni ise hem yatırım hem de yaşam tarafında sunduğu fırsat ve olanaklar. Eskiden sadece komşumuz olan Müslüman ülkeler Türkiye’den konut alır ve yaşamak için yoğun ilgi gösterirdi; şimdilerde bu değişmiş durumda. 80 farklı ülkeden insanlar iş ve yaşam kurmak için Türkiye’ye geliyor. 2022’nin ilk on ayında yabancı yatırımcının Türkiye’den aldığı konut sayısı 55 bini geçti. Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda yüzde 26,9’luk bir artış yaşandığını görüyoruz. Türkiye’den konut alan ülkelere baktığımızda sıralamanın en başında Rusya yer alıyor. Özellikle savaş ile birlikte Rus merkezli ilgi her geçen gün artıyor. Şu anda yabancı yatırımcıya satışı yapılan her on konuttan ikisinin Ruslar tarafından alındığını gözlemliyoruz. Beklentimiz ilginin 2023’te de devam etmesi şeklinde” diye konuştu. 

Hakan Bucak, Ocak – Ekim döneminde yabancı yatırımcıya satışı yapılan 55 bin konut içinde Rusların payının yüzde 20,60 olduğunu ifade etti. 

Metafor Avm Ortaklık Modeli İle Kazandırıyor Metafor Avm Ortaklık Modeli İle Kazandırıyor

Rusların Türkiye Sevdası Büyüyebilir.

Hakan Bucak, Türkiye’den en çok konut alan ülkeleri; “Irak, İran, Kazakistan, Almanya, Ukrayna, Kuveyt, İngiltere, Azerbaycan, ABD, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, Kanada, Filistin, Hollanda, İsrail, İsveç ve Çin” olarak sıraladı. Yabancı yatırımcının konut alırken yoğun ilgi gösterdiği illerin İstanbul, Antalya ve Mersin olduğunu kaydeden Hakan Bucak, “Ruslar özellikle tatil bölgelerinden konut alımı ile öne çıkıyor. Antalya ve Bodrum şu anda favori bölgeleri. Bu ilgi eğer böyle devam ederse Rusların ağırlıkta olduğu küçük yerleşim alanları ortaya çıkabilir” dedi. 

Türkiye Dünyadaki 10 Ülkeden Biri 

Yabancıya konut satışının dünyada büyüyen pazarlardan biri olduğuna da dikkat çeken Hakan Bucak, şunları kaydetti: “Türkiye son yıllarda yürüttüğü tanıtım çalışmalarıyla gayrimenkul tarafında en çok yatırım çeken 10 ülkeden biri haline geldi. Rakibimiz ülkeler Portekiz, İspanya, Yunanistan, İngiltere, ABD, Kanada, İtalya, Fransa ve Karabağ. Yabancılar yatırım yapmak ya da yaşamak için Türkiye’den gayrimenkul alıyor. Ülkemize gösterilen ilgi önümüzdeki yıllarda da artmaya devam edecek” dedi.