Hayatın yorucu etkilerinden kısa süreli de olsa uzaklaşmak, huzurlu ve daha enerjik bir halde geri dönebilmek için ortaya çıkan seçenekler her zaman insanlar tarafından değerlendiriliyor. Her zaman deniz kenarına ya da sessiz ormanlık alanlara kaçmak doğru bir tercih olmakta. Bunun için belirli alanların seçilmesi gerekiyor. Her noktanın aynı oranda huzur verdiğini söylemek çok mümkün değil.

Bungalov Ev Nedir? Nasıl Yapılır?

Huzuru bulmak için ormanlık alanları tercih eden kişilerin ilk adresi bungalov evler oluyor. Doğanın içerisinde, doğal malzemeler kullanılarak üretilen bu şirin evler huzura ulaşmak için muhteşem bir yapı. Yapımı ve bakımı kolay olduğundan her geçen dün daha fazla bungalov ev ile karşılaşmamız muhtemel.

Bungalov Ev Nedir?

Bungalov kelimesi Hint dilinden türemiş ve sonrasında diğer dillere geçmiştir. İngilizcede de “Bungalow” olarak kullanılan bu kelime küçük ev, bir buçuk katlı ev ya da günübirlik ev olarak tanımlanabilmektedir.

Bungalov evler karşımıza ilk olarak 19. yüzyılda çıkmaya başlamıştır. Evler İngilizler tarafından Hindistan’da inşa edilmeye başlamış. Gezginlere kolay inşa edilen tek katlı bir ev tasarlanması istenmiş ve bungalov evler ile muhteşem bir yapı ortaya çıkmıştır.

İnşasına başlanan bungalovlar zemine oldukça yakın bir şekilde inşa edilir, geniş sarkıt ve saçaklarla korunurdu. Hindistan’ın çok yüksek sıcaklıklara ulaşabilen iklimi sebebiyle buna dayanacak bir yapıda inşa edilirdi. Günümüzde biraz daha modern bir hal alsa da bu özelliklerini kaybetmiş değil.

Bungalov Ev Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Kendinize ait bir bungalov ev inşa etmek isterseniz ilk olarak bunun için alanınızı belirlemeniz gerekiyor. Hemen ardından gerekli izinlerin alınması ve bungalov evin tasarlanması gerekli. Hazır bir plandan yola çıkmak isterseniz yüzlerce farklı bungalov eve ulaşmanız mümkün. Bunlar arasından seçiminizi yaparak işlemlere başlayabilirsiniz.

Bungalov evler genellikle ahşaptan yapılır. Ancak haşabın tek seçenek olmadığının bilinmesi gerekir. Farklı malzemelerden üretilen evler de bungalov ev olarak tanımlanabilir. Ancak ahşap malzeme yapısı gereği birçok avantajı bir arada sunduğundan insanlar tarafından bungalov evler üretilirken en çok tercih edilen malzemedir.

Evin yapımı sırasında kullanılan ahşaba ek olarak çok sayıda malzemeye gereksinim duyulur. Evlerin inşasına başlanmadan önce bu malzemelerin hazır hale getirilmesi oldukça önemlidir. Bungalov evlerin inşası için gerekli olan malzemeler;