Lider gayrimenkul veri analitiği şirketi REIDIN, 2023 Haziran ayına dair güncel emlak piyasası istatistiklerini açıkladı. Rapora göre, Türkiye'de satılık ve kiralık konut fiyatlarında gözlenen artış devam ediyor. 

 

Satılık Konut Fiyat Endeksi Artış Gösteriyor

Haziran 2023'de Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi bir önceki aya göre %5.57 nominal artarak yükselişini sürdürdü. Geçen yılın aynı dönemine göre ise %85.06 nominal bir artış görüldü. Bu durum, konut yatırımcıları için potansiyel kazançların devam edeceğini gösteriyor.

 

Kiralık Konut Fiyatlarındaki Yüksek Artış

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi,Haziran 2023'de bir önceki aya göre %10.54 oranında nominal artış gösterdi. Geçen yılın aynı dönemine göre ise %119.21 nominal bir artış kaydedildi. Kiralık konut piyasasındaki bu hızlı yükseliş, yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Toplam Getiri Yatırımcıları Sevindirdi

Sermaye kazancı ve brüt kira getirisinden oluşan toplam getiri, ülke genelinde aylık bazda %6.02, yıllık bazda ise %93.69 olarak gerçekleşti. Bu veriler, Türkiye'nin emlak yatırımcıları için cazip bir pazar olmaya devam ettiğini gösteriyor.

 

İller Arasında Farklılıklar ve Kira Değerleri 

Haziran 2023'de konut satış fiyatlarına ilişkin verilere göre, Çankırı metrekare başına %12.03 nominal artışla satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönemde Iğdır'da metrekare başına konut satış fiyatları %1.86 oranında nominal azalarak satış fiyatlarının en çok düşüş gösterdiği il oldu. Iğdır aynı dönemde metrekare başına konut kira değerlerinde %25.22 nominal artışla kira fiyatlarının en çok yükseldiği şehir olarak öne çıkarken,  Kars ise %4.06 nominal azalışla en çok kira düşüşünün yaşandığı şehir oldu.

REIDIN Veri Araştırma Yöneticisi Burcu Köksal: “Hazırladığımız güncel rapora göre, Türkiye emlak piyasası Haziran 2023 sonuçlarına göre yükseliş göstermeye devam ediyor. Satılık konut fiyatları bir önceki aya göre %5.57 artarken, kiralık konut fiyatları ise %10.54 oranında yükseldi. Ayrıca, toplam getiri aylık bazda %6.02, yıllık bazda ise %93.69 olarak gerçekleşti. Özellikle Çankırı ve Iğdır illerinde yaşanan satış ve kira fiyatlarındaki artışlar dikkat çekiyor. Bu veriler, Türkiye'nin emlak piyasasının sağlam adımlarla ilerlemeye devam ettiğini gösteriyor. Ancak unutmayalım ki, emlak yatırımı her zaman riskler içerir. Bu nedenle, piyasa koşullarını ve riskleri dikkate alarak doğru ve bilinçli yatırım kararları alınması önemli. REIDIN'in güvenilir ve tarafsız metodolojisiyle elde edilen verilere dayanarak, emlak yatırımcılarına sunduğumuz bu rehberlikle, gelecekteki performansı garantilemek mümkün değil. Ancak sağlam adımlarla atacağınız yatırım kararlarınızın başarılı olması için güncellemeleri takip etmek önemli" dedi.

 

REIDIN hakkında:

2007’den bu yana, gelişmekte olan piyasalara odaklı, lider bir gayrimenkul veri analitiği şirketi olarak hizmet veren REIDIN, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri için elde edilmesi zor verilere dayalı gayrimenkul fiyat endeksleri üreten ilk firmadır. Sahibi olduğu büyük miktardaki veriler ile iş ortaklarından gelen bilgileri harmanlarken yapay zeka algoritmaları ve tekniklerini kullanan, veri analizi ve bilimi alanında küresel bir oyuncudur. İş ortaklarına daha iyi stratejik kararlar vermeleri, gelirlerini artırmaları, maliyetlerini düşürmeleri ve rekabette avantaj sağlamaları için yardımcı olan, disiplinler arası veri bilimi ve veri analitiği şirketidir. İş ortakları arasında devlet kurumları, bankalar, sigorta şirketleri, perakende zincirleri, gayrimenkul geliştiricileri, emlak-gayrimenkul danışmanları, yatırım danışmanları ve değerleme uzmanları bulunmaktadır.