Bu durum turizm sektörüne zarar veriyor. Ayrıca turistik yerlerdeki fahiş kiralar, buradaki memur kesimin tayin istemesine neden oluyor. Yakında turistik yerlerde öğretmen, hemşire, doktor bulunamayacak” dedi.

Sahil kesimindeki yazlıkçılar 2 yıldır pandemi dolayısıyla tatil yapamayan tatilcileri gözlerine kestirdi. Birçok yazlık sahibi otellerin yüksek fiyat politikasını, tatil maliyetlerinin yükselmesini fırsata döndürdü. İstoç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve gayrimenkul danışmanı Şenay Araç Demir, yazlık bölgelerde bugünlerde yazlıkçılar ile turizmcilerin adeta düello yaşadığını söyledi 

Yazlık sahiplerinin evlerini kısa dönemli kiralama yaparak turizm pastasından pay aldığını belirten Gayrimenkul Danışmanı Şenay Araç Demir bu durumdan turizm sektörünün zarar gördüğünü söyledi. Şenay Araç Demir sözlerini şöyle sürdürdü

Kontratsız, vergisiz, haksız kazanç kapısı aralandı

“Bu durum kontratsız, sadece sözleşme veya sözlü anlaşmalar yoluyla piyasada haksız kazanç kapısı açılmasına sebep oldu. Vergisiz, faturasız kiralamalar yazlıkçıların iştahını kabarttı. Pandemi öncesinde bu kadar rağbet görmeyen yazlıklar, pandemi sonrası pırlanta gibi kıymetlendi . Bu durum turizm sektörüne  ve turizm çalışanlarına da  farkında olmadan zarar vermektedir. Bu sektörden aylarca yaz sezonunu bekleyen otel sahipleri ve çalışanları zararlarını azaltmak için maliyet düşürmenin ve kısa olan sezonu en karlı şekilde kapatmanın arayışına  girmiştir...”

Yazlık bölgelerindeki diğer sorunun fahiş kiralar olduğuna da değinen Şenay Araç Demir,  “Kira artışlarına bakıldığında son 3 yılda  Alanya’da kiralar yüzde 289 , Kemer’de yüzde 279, Urla’da yüzde 239, Şile’de yüzde 221 ile Şile, Fethiye’de yüzde 211, Kuşadası’nda yüzde 202 artış gösterdi. Üstelik bu artışlar sadece yazlık konutlarda değil, tüm konutlarda geçerli. Ancak ev sahiplerinin burada durup düşünmesi gereken bir konu var. Memurlar yüksek kiralardan dolayı tayin istemeye başladılar. Yakında bölgelerinde çalışacak hemşire, öğretmen, doktor bulamayacaklar” uyarısında bulundu.