Son dönemlerin gözde akımlarından tiny house'u tercih edenlerin sayısı da çoğalmaya başladı.

Bu kapsamda Türkiye'nin ilk Tiny House üreticileriyle yapılan roprtajda bir çok fikir aldık sizler için bunları değreledirdik uyulması gereken kuralları neler yapılması gerektiği izinler ve hangi bölgeleri tercih edeceğinizi sizler için araştırdık ve bilgi olarak sizlere sunuyoruz, tiny house almadan önce dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir bir bakalım.

“ÖNCELİKLE DOĞRU ÜRETİCİ SEÇİLMELİ”

Kimler ne için Tiny House Almak ister bu küçük taşınabilir evlerde yaşamak zor olur mu bu gibi yerlerde yaşayanlar hobi amaçlı mı bunları alıyor, yoksa deprem sonrası ve pandemi sonrası da diyebiliriz bir takım yaşam alanlarında değişiklikler yaptık mı bunları kendi kendimize sorduğumuzda doğada yaşamak için bir takın değişik yaşam alanları seçmeye başladık bunların başında ise taşınabilir yani kısacası Tiny house ismi verdiğimiz ev modelleri.

Standartlarına Uygun Üretilmeli

1- Tiny Houselar Karayolları trafik yönetmeliğine uygun ve yönetmelikte belirtilen standartlara uygun olarak üretilmelidir. Bu standartları şu şekilde ifade edebiliriz; en boyutunun 2,55 metreyi, boy uzunluğunun maksimum 8,5 metreyi, yüksekliğinin yerden 4 m, ağırlığının ise 3 bin 500 kilogramı geçmemesi gerekiyor. Aynı zamanda tiny house’ların O2 belgesine sahip, ruhsatları vardır. Satın alındıktan sonra e-devlet üzerinden “Araçlarım” sekmesinden tiny house’ unuzun plakasını görebilirsiniz.

Tiny House Evler Küçük Yaşam Sevenler İdeal bir Çözüm2

Konumlandırılacak Arazinin Tipi

2- Tiny House’ların konumlandırılacağı arazinin tipi oldukça önemlidir. Arazinin imarlı veya imarsız durumuna bakılmaksızın tiny house’unuzu konumlandırabilirsiniz. Çünku tiny house’lar bir yapı değil vasıta hüviyetindedir. Arazinin vasfı sit alanı niteliğinde ise kanunlar gereği konumlandıramazsınız. Ayrıca konumlandıracağınız arazinin kadastral bir yolunun olması çok önemlidir. Zira üretildikten sonra tiny house’ unuz bu yol üzerinden arazinize konumlandırılacaktır.

Üretim Gücü ve Malzemesine Dikkat Edilmeli

3- Tiny house satın alınırken öncelikle doğru üretici seçilmelidir. Üreticinin kurumsallık yapısı, daha önceki projeleri, üretim tesisi mutlaka incelenmelidir. Daha önce üretmiş olduğu referanslar talep edilmeli ve bu referanslarla görüşülmeli, mümkünse ziyaret edilmelidir.

İklim Koşulları Göz Önünde Bulundurulmalı

Sonuncu kural ise Tiny house’ un konumlandırılacağı iklim koşullarıdır. Konumlanacağı lokasyonun 5 yıllık yağış-nem ortalaması ve 5 yıllık sıcaklık ortalaması inşa edilmeden önce kullanılacak yapı malzemesinin seçiminde büyük önem taşımaktadır. Tiny house’lar konumlanacak arazinin iklim koşullarına uygun malzemelerle üretilmelidir.