Bakan Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada sosyal konut projesi için şu ifadelere kullandı.

Teknik Yapı Projesi Divan Residence İzmir Lansmana Çıktı! Teknik Yapı Projesi Divan Residence İzmir Lansmana Çıktı!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün açıklanacak Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesinin 1.5 trilyon lirayı aşacak bir ekonomik değer yaratacağını söyledi.

Temel amacımız, ekonomik büyümenin yaratacağı refahı toplumun tüm kesimlerine yaymak. Vatandaşlarımızı ev sahibi yapmak için Türkiye tarihinin en büyük sosyal konut projesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte başlatıyoruz. Emeklilerimiz, işçilerimiz, öğrencilerimiz, şehit yakınlarımız, gazilerimiz ve engelli vatandaşlarımız için büyük ölçekli bir bütçe ayırdık, toplam 250 bin konut inşa edeceğiz. Böylece, Hazine’nin desteğiyle 1 milyondan fazla vatandaşımızı güvenli konutlara taşıyacağız.

Sosyal amaçlı bu dev yatırımının ayrıca, çarpan etkisiyle, 1.5 trilyon lirayı aşan bir ekonomik değer yaratacağını öngörüyoruz. Bu dev proje ile en az 100 bin yeni istihdam oluşturacak, 250’den fazla alt sektörün, sanayinin ve ticaretin çarklarını hızlandıracağız. Ekonomimizde itici güç olacak bu büyük proje, tüm Türkiye’ye hayırlı uğurlu olsun