Tapu bilgilerinde güvenlik için “kimliksizleştirme” yapılacak Tapu bilgilerinde güvenlik için “kimliksizleştirme” yapılacak

İstanbul'da aidatların en yüksek olduğu ilçelerin  Sarıyer, Ortaköy ve Beşiktaş bu ilçelerde site içinde yaşayanlar sanki bankadan kredi çekmiş gibi aidat ödemek zorunda kalıyorular, Bu bölgelerde aidatlar 2 bin liradan başlıyor 8 bin liralara kadar çıkabiliyor. Üsküdar-Çamlıca bölgesinde yüzde 50 arttı. Üsküdar, Çamlıca, Kadıköy bölgesinde ortalama aidat 350 lira bandından başlayıp, 850-1300 liraya kadar çıkabiliyor. 

Kat Malikleri Faydalanmadıklarını İleri Sürerek Giderlere Katılmaktan Kaçınabilecek midir?

(Daire, ofis, dükkan gibi bağımsız bölümlerin maliki olan) kat malikleri gayrimenkulün zaten boş olduğunu yahut yapılan masraflardan kendilerinin faydalanmadığını öne sürerek giderlere katılmaktan kaçınmak istemektedirler.

Bu kapsamda örneğin birinci katta oturan kişi asansörü kullanmadığını ileri sürebilmekte veya kendi güvenlik sistemini kuran bir kişi site güvenliğine ihtiyaç duymadığını belirtebilmektedir. Ancak bu kişiler (eğer yönetim planında aksi bir düzenleme yoksa) faydalanmadıklarını / daha az faydalandıklarını ileri sürerek yukarıda belirtilen giderlere katılmaktan kaçınamayacaklardır.

Site Aidatlarının Yüksek olmasına sebep olan unsurlar nelerdir?

  • Öncelikle Site Yapıyorsuz diyerek bir çok gereksiz şeyleri yapan üreticiler bunların başında Yüzme havuzları, Sauna, hamam, fitness, gibi bir çok site sakini tarafından kullanılşmayan gereksiz şaylein başında geliyor.
  • Siteye Güvenlik Kameraları yerine bol bol güvenlik sertifikası almış güvenlik sıfatlarını taşımayacak kadar bilgisiz insanla diyebiliriz.
  • İşi Uzmak kişilere bırakmak yerine her işi biz yaparız diyerek satış esnasında 5 yıllık site yönetiminide satışını yapan firma yapınca karına kar katan inşaat firmları.

Site Aidatları Neye Göre Belirlenir?

Kanun düzenlemesine göre birtakım giderlerden herkes eşit oranda sorumlu iken bazı giderlerden ise daire, ofis, dükkân gibi bağımsız bölüm sahipleri (tapu senedinde gösterilen) arsa payları oranında sorumludur. Bu kapsamda

  • Kapıcı / temizlik,
  • Kaloriferci,
  • Bahçıvan
  • Bekçi / güvenlik

giderlerinden herkes eşit oranda sorumludur. Dolayısıyla bir kişi kendi evinin daha küçük olduğunu ileri sürerek bu giderlere daha az katılması gerektiğini ileri süremeyecektir.

Kat malikleri;

  • Ortak yerlerin bakımı, korunması, güçlendirilmesi, onarılması için yapılan giderlerle
  • Ana gayrimenkulün sigorta giderleri ve
  • Yönetici aylığına ilişkin giderlere