Doğusundan batısına aktif fay hatları üzerinde yer alan ülkemizin deprem gerçeğiyle yüz yüze olduğunu dile getiren Öncü, Hatay depreminin ardından Sirius Florida'nın projesini de revize ettiklerini sağlamlık ve konfor özelliklerini ön planda tuttuklarını dile getirdi.

İzmir'in birinci derece deprem bölgesi olması nedeniyle şirket olarak önemli kararlar aldıklarını kaydeden Barış Öncü, “İnşaat mühendisimiz, mimarımız, makine ve elektrik mühendislerimiz, jeoloji ve jeofizik mühendislerimizle bir araya geldik. Zemin etüdümüz yeniden çıkarıldı. Sirius Florida sağlam kaya zemin üstünde yer alıyor. Herhangi bir zemin iyileştirme çalışmasına aslında da gerek yoktu. Buna rağmen mevcut statik inşaat değerlerimizi varolandan yüzde 20 daha kötü kabul ederek yeni bir planlama yaptık. Betonun en az C25 olması gerekirken betonu C40 olarak güncelledik. İmar yönetmeliğinde önem katsayısı 1 alınmasına rağmen; biz katsayıyı 1,2 olarak aldık. Daha fazla yük taşıyabilecek ve sağlam binalar yapıyoruz. Çünkü biz maliyeti bir kenara bırakarak insanların ölmeyeceği binalar yapmak istiyoruz. Projemizden daire almak isteyenlere sağlam evler sunmak istiyoruz. Bu saatten sonraki amacımız insanların sevdikleriyle güvenle yaşayabilecekleri evler yapmak. Bunun için asıl işimiz olan inşaatta yeni bir sürece girdik. Gerekirse ankastreyi, klimayı vermeyeceğiz. Evin içine sonradan her türlü eşya alınır. Ama bir insan hayatı gitti mi? geri gelmesi mümkün değil” diye konuştu.


181 DAİRE, 2025 SONUNDA TESLİM
 

Çiğli Yakakent’teki Sirius Florida projesinin sağlamlığı kadar mimari özellikleri ve sosyal donatılarıyla da beğenildiğini dile getiren Barış Öncü, şehir içi, şehir dışı ve hatta yurtdışından yatırımcıların ilgisiyle karşılaştıklarını söyledi.
Şu anda temel aşamasında olan Sirius Florida'yı 2025 yılı sonunda sahiplerine teslim etmeyi hedeflediklerini kaydeden Öncü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Proje 5 blokta toplam 181 daireden oluşacak. 3 tip 1+1, 2 tip 2+1, ve tek tipte de 3+1 daireler bulunacak. Projenin ilerleyen sürecinde dubleks bahçe ve penthouse daireleri de beğeniye sunacağız. Daire içlerinde her detayı düşündük. Malzeme kalitesine ve kullanım kolaylığına önem verdik. Evlerde yerden ısıtma standart olacak asma tavan, lake kapaklı mobilyalar gibi insan hayatını kolaylaştırabilecek ayrıntıları bir arada sunacağız. Kapalı otoparkın da yer alacağı projede elektrikli araç şarj istasyonları da olacak. Sosyal tesisler anlamında da zengin alternatifler sunacağız. Açık kapalı havuz, jimnastik salonu spor alanları yürüyüş yolları etkinlik alanları ve özel günler için kapalı havuz başında parti evi gibi alanlarla konut sahipleri sosyal anlamda da kaynaşma imkanı bulacaklar”


HEM KENTTEN UZAK, HEM DOĞANIN İÇİNDE
 

Sirius Florida'nın hem şehir merkezine çok yakın hem de doğanın içinde olduğunu dile getiren Barış Öncü, sözlerine şöyle devam etti: “Proje, konumu ve temiz havasıyla da dikkat çekiyor. Şehir merkezinin tüm avantajlarına çok yakın olmasına rağmen şehrin gürültüsünden uzak bir konumdayız. Sirius Florida, Anadolu Caddesine ve çevre yoluna 2 km, AVM'lere 3-5 km, hastanelere ve birçok özel eğitim kurumuna ise 3 - 4 kilometre mesafede yer alıyor. Önümüz açık ve ferah, arkamızda ise Yamanlar Dağı ormanları bulunuyor”