Karara göre, 1. ve 2. el konutlar için konut kredilerinde kredi değer oranı farklılaştı. 2 ile 5 milyon TL arası konutlarda yüzde 70, 2 milyon TL’nin altındaki konutlar için ise yüzde 90’a kadar kredi kullanılacak.

BDDK konut kredilerine ilişkin yeni kararına göre, birinci ve ikinci el konutlar için konut kredilerinde kredi değer oranı farklılaştı. Değeri 10 milyon TL üzeri olan konutlar için kredi imkanı olmayacak. 2 ile 5 milyon TL arası konutlarda yüzde 70, 2 milyon TL'nin altındaki konutlar için ise yüzde 90'a kadar kredi kullanılacak. 

Barınma ihtiyacı olan gerçek tüketici konutlara ulaşabilecek

BDDK kararını değerlendiren Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt; “BDDK'nın 10 milyonun üzerindeki gayrimenkul yatırımlarına kredi vermeme kararı, yatırım amacı ile gayrimenkul alanlardan ziyade barınma ihtiyacı için gayrimenkul almak isteyenleri desteklemeyi hedefliyor, bu açıdan çok yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum.  10 milyonun üzerindeki yapı ya lüks tüketimdir ya da gerçekten de yatırım amaçlıdır. Bu nedenle alınan fiyat bariyer kararı çok yerinde bir karar.” dedi.