Sabahın erken saatlerinden beri statta yoğun bir hazırlık var. Stadın burçlarından biri sayılabilecek yüksek bir noktadayız. Faruk Akbal tek başına stadı gözleriyle süzüyordu. O an sanki stattaki tüm hazırlıklar birkaç saniyeliğine durmuş, tüm atmosferi derin bir sessizlik kaplamıştı. Sanki stad Faruk Akbal’a ayna olmak istiyordu. Tek bir kare çektim süratle, anlamı yıllar sonra bile kaybolmayacak bir güzel fotoğraf çektim. O kare, sonucu aklında ve kalbinde görebilmenin fotoğrafıydı. Faruk Bey o karede an’daydı. Bunu görebiliyordum. Kısa ancak derin bir sessizlik anı herşeyi en güçlü şekilde dile getiriyordu. Açıklamaya gerek yoktu. O gün Leo Residences’in tüm daireleri bir saat gibi kısa bir sürede satıldı.

gs-leo-residence-1

Sözcüklerin kifayetsiz kaldığı deneyimlediğiniz en keyifli, en muhteşem ve emsalsiz anlar asla unutulmazlar. Bizler de Nevita ve Newinn çalışanları olarak bir takım ruhu ile becerilerimizi birleştirerek Galatasaray Spor Klübü’nün ev sahipliğinde 4 farklı kıtadan gelen 6000’in üzerindeki yatırımcımıza ve çözüm ortağımıza ev sahipliği yaptık. Galatasaray’ın kapsamlı bir işbirliği çerçevesinde global satışını üstlendik, GS Leo Residences’in satışa sunulan 134 dairesinin tamamını satmayı başardık. Bu, uluslararası gayrimenkul tarihinde bir dünya rekoru olabilir…

“Leo Deneyimi” adını verdiğim bir deneyim yaşandı o gün… Satış Psikolojisi isimli kitabımda da belirttiğim kritik bir bilginin sağlaması niteliğindeydi adeta; Satış bir takım işi, satış bir planalma işi, satış bir detaylandırma işi, satış bir odaklanma işi, satış bir hissediş işi, satış bir empati işi, satış bir yaşam tarzı ve satış asla bir tesadüf değil… “Leo Deneyimi”’nin özeti şu; “Satış yaptığın her ne ise onunla hemdem olmalısın, adeta içinde erimelisin. Sattığın her ne olursa olsun herşeyiyle özümsemelisin. Yani satışını yaptığın ürün ve hizmet ile bütünleşmek başarıyı kaçınılmaz kılar.”

Yaklaşık 20 senedir satış işi üzerinde çalışıyorum. Satış konusunda rekorlar kıran insanlarla kahve içmeyi ve sohbet etmeyi bir eğitim adamı olarak çok severim. Uçak yolculuklarımda, mağazalarda, satış ofislerinde, pazarda, sokakta satış mesleğiyle ilgili yeni şeyler öğrenebileceğim insanlar bulurum. Bu insanların deneyimleri, bakış açıları, paradigmaları, fikirleri, Türkiye’de ve dünya’nın çeşitli ülkelerinde satış konusunda eğitimler verdim. Satış işinde başarılı olan profesyonellerde temel bazı özellikler gözlemledim.

galatasaray-faruk akbal

Hayal edebilme ve o hayale ulaşana kadar tutkuyla çalışabilme kapasitesi, işini sevmek, sattığı her ne ise onun insanlar için içerdiği niteliğe, avantajlara ve faydaya tüm detayları ile hakim olma ve inanma, birlikte çalıştığı insanlarla iyi bir iletişim kurabilme becerisi, disiplin ve spontanlık arasında bir dengeye sahip olabilmek, eğitime, gelişime değer vermek, okumak, araştırmak, diğer insanların deneyim ve tecrübelerinde istifade edebilmek, daima kendini aşabilmekle ilgili bir heyecana sahip olabilmek, kendini tanıma ve keşfetme çabası, yeteneklerini bilmek, yeteneklerini mükemmelleştirme gayreti… Sonra öğrenme heyecanını kaybetmemek, yılmazlık, dayanıklılık, doğru konu ve detaylara odaklanabilme becerisi de diğerleri… Ama en önemlilerinden birisi nedir diye sorarsanız; “An’ı deneyimleme becerisi” diyebilirim. Bir anda kalabilme deneyimi, bir diğerini beraberinde getirir ve bu deneyim sporda, sanatta, bilimde olduğu gibi satışta da sizi başarıya taşır.

Faruk Bey Galatasaray Stadı’na derin bir nefes alarak baktığında yüzlerce insanın binlerce davetli için yaptığı hazırlığın yoğun heyecanı adeta duvarların ardından derin bir titreşim gibi hissedilebiliyordu. Ancak bu yoğun hazırlığın ardındaki an ’da olma halini hissedebiliyordum. Bu durum yukarıda saydığım başarılı insanların bazı özelliklerinin ardında yer alan en kadim yeteneklerden biri olduğunu söyleyebiliriz; “farkındalık sahibi olmak ve detayları gözden kaçırmadan işlerin özüne, amaçlanan sonucun adeta iliğine odaklanabilmek.”

Aklımda ve gönlümde iz bırakan ve satış mesleği hakkında çok şey öğrendiğim, bana ilham veren geçmişte tanışma fırsatı bulduğum şampiyonların bir ortak özelliği daha var; Satışın bir amaçtan ziyade bir sonuç olduğu gerçeği. Okuyup geçmeyin bu kısa cümleyi sakın! Evet… “Satış sonuçtur!” Ancak çoğu satış profesyoneli sadece satışı amaçlar ve satış sürecinin o şiirimsi senfonisini hissetme zevkini kaçırır.

Emrah Altuntecim 

Deneyimlerimiz bize şunu gösterdi; Bu meslekte başarılı olmanın sırrı farkındalıktır. Bu kısaca kendinin farkında olman demek. Daima hangi merkezinde olduğunu ara sıra sor kendine. Duygularında mısın, zihninde misin yoksa bedeninde misin? Kendini bilmen müşterilerinin beden dilini okuyabilmeni, onu anlamanı kolaylaştıracak mikro sinyalleri görebilmeni, doğru soruları doğru zamanda sorabilmeni ve satışını kapatabilmeni kolaylaştıracaktır. Notalar, notaların arasındaki boşluklar olmaksızın var olamazlar. Satış bir senfonidir. Satış bir akışkanlıktır. Satış bir beceridir. Bu beceriyi kazanabilmeniz için öncelikle sonucu aklınızda tahayyül edebilmeniz, gelecek olan başarıyı kalbinizle hissedebilmeniz, müşterilerinizi incelikle anlamanız ve tüm bunlar olurken sakinliğinizi ve soğuk kanlılığınızı koruyabilmenizle gelir.

Bizler 17 Aralık günü uluslararası gayrimenkul sektörü tarihinde iz bırakan bir satış deneyimi yaşadık. 1 saat içinde toplam 134 daire… Dile kolay…

Bu başarıyı ekip olarak deneyimlememize önayak olan Sayın Ömer Faruk Akbal’a, Sayın Reşit Yusuf Akbal’a, Fuzul Holding bünyesindeki tüm yöneticilerimize, desteklerini esirgemeyen tüm Fuzul çalışanı kardeşlerimize, o gün yanımızda olan aile ve dostlarımıza, ortak paydaşlarımıza ve Galatasaray Camiası’na teşekkürlerimizi sunarız.

Nevita, Newinn ve Rubikpara Akademi Direktörü Emrah Altuntecim