Deneyimlerimiz oluştu, beklentilerimiz gelişti, hatta karantinanın başındaki beklentilerimizle süre uzadıkça ve mevsim de değiştikçe düşüncelerimiz fark etti. Bu sürede kimimiz hayatı yavaşlattık, kimimiz online sistemde olduğu gibi dolu dizgin devam etmeye çalıştık. Peki bundan sonra hayatımızda neler değişecek?

Neler oldu bize ve nasıl değiştik, bundan sonra gayrimenkul ile beklentiler nasıl değişebilir? Covid-19 sonrası neler olacak, sektörler nasıl şekillenecek?  EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü, Cansel Turgut Yazıcı, hem gayrimenkul sektörünü hem de çalışma alanlarını değerlendirdi.

Daha geniş depolama hacimleri aradık

Bütün ev halkı evde olunca herkese evlerin olduğundan daha bir küçük gelmesine neden olduğunu ve bunalttığını belirten Yazıcı, “ Daha geniş depolama hacimleri aradık, özellikle uzun süre sokağa çıkma yasağında yiyecek ve içecek stoklamak zorunda kalmak bize kiler hacimleri ihtiyacını gösterdi” dedi.

Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ev halkının çalışan bir nüfusu varsa herkes kendine çalışma alanı ihtiyacı duydu,  büyük küçük bir masa ve teknolojiye ulaşma imkanı bizi rahatlatan konu oldu. Bu dönemde evde çok özendiğim şey oğlumun çalışma masası oldu.

Apartman Görevlilerinin sorumlulukları daha da arttı

Özellikle yaşlı nüfusun yaşadığı binalarda, bina hijyenini düzenli sağlamak, gelen gidenin takip edip temizlik yapmak, yaşlılara göz kulak olmak apartman görevlilerinin yeni görevi oldu. Görevlisi olmayan apartmanlarda bu süreç ekstra bir strese neden oldu, haklı olarak apartman görevlisini paylaşan apartmanlarda hastalık bulaşması korkusu ile tedirginlikleri arttı.

Ortak alanları “ortak olmadan” kullanmayı öğrenmemiz gerekecek

Havuzlar, spor salonları ise yalan oldu. Hiçbirimiz bu alanları kullanamadık ve korkarım ki uzunca bir zaman daha gönül rahatlığı ile bu alanları başkaları ile huzur için paylaşamayacağız.  Bahçesinde birazcık oturulabilir yeşili olan binalar diğerlerinden daha kıymetli olacak.  Ortak alanları “ortak olmadan” kullanmayı öğrenmemiz gerekecek. Bu alanlar maske ve mesafe şartları ile hayatımızda yerini alacak.

Dubleks daireler ve balkonlu evler öne çıktı

Bahçeli evler, dubleks daireler ve en önemlisi balkonlu evler öne çıktı. Bundan sonra balkonun konut alımında en önemli kriterlere gireceğini düşünüyoruz. Hava soğukken depolama için kullanılan balkon alanları havalar ısındıkça karantinada nefes aldıran ve “mutluluk yaratan” alanlar oldu. Küçük şeylerden mutlu olma dürtüsüne dönebilen bizler bu ufak balkonların nasıl fark yarattığı hatırladık. Evimden baktığımda sandalyesinin yarısını Fransız balkonuna sığdırabilen yaşlı amcanın nasılda nefes almaya çalıştığını görüp binlerce dolarlık çoğu işlevsiz kalan bu balkonsuz dairelerde oturan insanlar için üzüldüm. 

Satış ve pazarlamada teknolojiyi daha fazla kullanır olduk

Teknolojik evler bizim için olmazsa olmaz olmadığını ama teknolojiye ulaşmanın olmasa olma olduğunu gördük. Gayrimenkul de akıllı teknoloji biraz bekleyebilir, ama teknolojiye evin her köşesinden aynı kalitede ulaşmak bekleyemez. Satış ve pazarlamada teknolojiyi daha fazla kullanır olduk. 360 derece ev gezmeler, sanal müşteri temsilcileri ile görüşme, sanal satış, kiralama, sanal fuarlar hayatımıza bir daha çıkmamak üzere hızla girdi. Türk halkı her konuya hızla adapte olabilme yeteneğini burada da gösterdi. Birkaç ay içinde bunlar bize normal görülmeye başladı.

Çamaşır kurutma makinası satışları artacak

Evde çamaşır kurutma da bu süreçte başka bir soru olarak görüldü, çamaşır kurutma makinası satışlarının artacağını düşünüyorum.

Tek bir sistemle klimatizasyonun sağlanması dönemi bitti

Aynı anda bütün binanın tek bir sistemle klimatizasyonun sağlanması dönemi bitti. Artık Herkes kendi konut veya ofisini kendi içinde klimatize edecek, çünkü taşınan her havanın risk olduğu maalesef kötü yoldan öğrendik.  

Yazın tatile gitme sürecimizi bir süre değiştireceğiz. Yazın otellere alışıncaya kadar,  evler tercih edilecek. Bu da konut yatırımcıları için iyi haber. Evinden sıkılanlar ve finansal imkanı olanlar ciddi olarak ev değiştirmeyi düşünecek, bunun arkasındaki psikoloji daha çok “ tebdili mekanda hayır vardır” olacak.

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Hakkında:

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık AŞ, gayrimenkul sektörün uzman isimleri tarafından 2008 yılında kuruldu. EVA, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen Değerleme Şirketlerinden olup ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından finans kurumlarına, “gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesi” hizmet verme yetkisine sahip şirketler arasındadır. Ayrıca uluslararası bir kurum olan RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) tarafından Türkiye’de “Regulated by RICS” olarak ünvanı verilen ilk kuruluştur.

EVA Değerleme’nin kendi alanında 22 adet uluslararası ödülü bulunmaktadır. Finans piyasaları konusunda dünyanın önemli otoritelerinden Euromoney Yayın Kurumunun lider dergisi olan Euromoney Magazine her yıl dünyanın birçok ülkesinde çeşitli kategorilerde en başarılı kurumları bilimsel bir çalışma ile belirlemektedir. EVA Değerleme, 2011 senesinde Euromoney tarafından Değerleme Konusunda Türkiye En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması, 2013 senesinde Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde, 2014 senesinde ise “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Araştırma Firması" ödülüne, 2016, 2017 ve 2018 senelerinde tekrar Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde layık görülmüştür. Ayrıca uluslararası International Property Awards, EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlığı 2013-2014 senesi ödüllerinde "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması" ve "Avrupa'nın En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması"; 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018 ve 2018-2019 senesinde ise arka arkaya tekrar "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması" olarak seçmiştir. Tüm bu ödüller yanısıra 2017 senesinde Global Brands Magazine tarafından “Best Property Appraisal Company, Turkey 2017”, 2018 senesinde tekrar Global Brands Magazine tarafından “Most Innovative Real Estate Valuation Brand, Turkey,2018 ödülüne layık görülmüştür.

EVA Gayrimenkul Değerleme, her türlü gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı hak ve faydaların değerlemesi, makine ve ekipman değerlemesi hizmetleri vermekte, gayrimenkul projelerinde fizibilite, şerefiyelendirme, yer seçimi analizi, çalışmaları yapmakta, en iyi ve en verimli kullanım etütleri hazırlamakta, kurumsal imar barışı danışmanlığı hizmeti vermekte, finansal kurumlar için kredilerde yatırım ilerleme raporları hazırlanması hizmetleri vermektedir. Şirketin ortakları ve Yöneticileri arasında Türkiye’nin ilk SPK Lisanslı Değerleme Uzmanlarından Cansel Turgut Yazıcı, Özdil Şahin, Özhan Yurtseven ve Zuhal Balsarı bulunmaktadır. Şirketin Türkiye Otel Sektörü Pazar Analizi Raporu, Türkiye Alışveriş Merkezleri Potansiyeli Analizi raporları, İstanbul Markalı Konut Piyasası Araştırma ve Öngörüler Raporu , İstanbul Yurt sektörü raporu gibi yayınlanmış sektörel araştırma raporları vardır.

Daha Fazla Bilgi İçin: www.evagyd.com