Avaztürk.com'un haberine göre Buda maaşlarda daha fazla kesintilere neden olacak. Vergi dilimi yüzünden yaşanan kesintilerin kaldırılması gündemde...

Adana Milletvekili ORHAN SÜMER, memur maaşlarına yapılacak zamların belirleneceği bu haftada, milyonlarca kamu görevlisinin yaşadığı bir başka sorunu gündeme taşıdı. SÜMER, her yıl mart ayından başlayarak tüm kamu görevlilerini ve ücretli çalışanları kapsayan vergi dilimi zulmünün artık son bulması gerektiğini söyledi.

para

SÜMER, şöyle devam etti: "Yıl sonuna kadar tüm kamu görevlileri pozisyonlarına göre mart ayından itibaren yüzde 15’lik vergi diliminden başlayarak yüzde 28’e ulaşan vergi dilimlerine girmektedir. Memurlar ve ücretli çalışanlar için gelir vergisi kesintileri doğrudan maaşlarının azalması demektir. Milyonlarca maaşlı çalışan özel sektör-kamu farkı olmaksızın vergi dilimi kesintileri yüzünden mağduriyet yaşamaktadır."

SÜMER, memur maaşındaki vergi dilimi zulmünün artık son bulması için iki öneride bulundu. SÜMER, "Daha önce defalarca buradan dile getirdik, özellikle memurun maaşından yapılan kesintilerde vergi dilimi ya enflasyon şartlarına sabitlenmeli ya da sıfırlanmalıdır. Vatandaşın maaşı saraydaki bir tabak yemeği karşılamazken memur maaşındaki vergi dilimi zulmü artık son bulmalıdır." dedi.

Konuşmasının sonunda, memur maaşındaki vergi dilimi zulmüne karşı mücadele edeceklerini ve bu konuda hükümete baskı yapacaklarını belirtti. SÜMER, "Memurlarımızın ve ücretli çalışanlarımızın haklarını korumak için buradayız. Bu haksızlığa sessiz kalmayacağız. Hükümetten bu konuda acil adım atmasını bekliyoruz." diye konuştu.