Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 18 bin 862 TL, ortalama konut fiyatı 2 milyon 452 bin 60 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 16 yıl oldu. Mayıs ayında konut satışlarında İstanbul 18 bin 435 konut satışı ve %16 ile en yüksek paya sahip oldu.

Türkiye genelinde konut satışları Mayıs ayında bir önceki aya göre %32 artıp, bir önceki yılın aynı ayına göre %8 azalarak 113 bin 276 oldu. Yapay zeka ve büyük veri analizi yöntemlerini kullanarak güvenilir gayrimenkul değerlemesi yapan Endeksa’nın verilerine göre Türkiye genelinde Mayıs ayı itibarıyla konut satış fiyatlarında yıllık değer artışı %116 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 18 bin 862 TL, ortalama konut fiyatı 2 milyon 452 bin 60 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 16 yıl oldu.

Konut satışında en yüksek paya sahip olan İstanbul’da ortalama m2 fiyatı 29 bin 646 TL oldu.

Mayıs ayında konut satışlarında İstanbul 18 bin 435 konut satışı ve %16 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u 11 bin 196 konut satışı ve %10 pay ile Ankara, 6 bin 158 konut satışı ve %5 pay ile Antalya izledi. Endeksa verilerine göre, Mayıs ayı sonu itibarı ile İstanbul’da konut satış fiyatlarında yıllık değer artışı %107, ortalama konut metrekare satış fiyatı 29 bin 646 TL, ortalama konut fiyatı 3 milyon 557 bin 520 TL. Ankara’da konut fiyatları son bir yılda %131 artış gösterdi, ortalama konut metrekare satış fiyatı 14 bin 829 TL, ortalama konut fiyatı 1 milyon 927 bin 770 TL. Antalya’da ise yıllık değer artışı %118, ortalama konut metrekare satış fiyatı 27 bin 424 TL, ortalama konut fiyatı 3 milyon 373 bin 152 TL.

Endeksa verilerine göre, Mayıs ayında en çok konut satışının olduğu ilk 30 il değerlendirildiğinde yıllık değer artışı en yüksek olan iller ise sırasıyla Hatay, Ankara ve Ordu. Hatay’da konut fiyatları son bir yılda %157 artış gösterdi, ortalama konut metrekare satış fiyatı 13 bin 66 TL, ortalama konut satış fiyatı 2 milyon 51 bin 362 TL, Ankara’da konut satış fiyatlarında değer artışı %131, ortalama konut metrekare satış fiyatı 14 bin 829 TL, ortalama konut fiyatı 1 milyon 927 bin 770 TL ve Ordu’da konut satış fiyatlarında değer artışı %124, ortalama konut metrekare satış fiyatı 14 bin TL, ortalama konut fiyatı 1 milyon 820 bin 130 TL oldu.

İpotekli Satışların Payı %24 Oldu.

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Mayıs ayında bir önceki aya göre %26 artıp, bir önceki yılın aynı ayına göre %6 azalış göstererek 27 bin 476 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %24 olarak gerçekleşti. 

İlk El Konut Satış Sayısı 34 Bin 413 Oldu.

Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısı, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %5 artarak 34 bin 413 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışının payı %30 oldu.  İlk el konut satışları 2023 Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %11 azalarak 145 bin 272 olarak gerçekleşti.

İkinci El Konut Satışları Bir Önceki Aya Göre %34 Arttı.

İkinci el konut satışları Mayıs ayında bir önceki aya göre %34 artıp, bir önceki yılın aynı ayına göre %12 azalış göstererek 78 bin 863 oldu. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışının payı %70 oldu. İkinci el konut satışları 2023 Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %18 azalarak 336 bin 871 olarak gerçekleşti.

Yabancılara Yapılan Konut Satışları 3 Bin 167 

Yabancılara yapılan konut satışları Mayıs ayında bir önceki aya göre %24 artıp, bir önceki yılın aynı ayına göre %47 azalarak 3 bin 167 oldu. Mayıs ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %3 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı bin 245 konut satışı ile Antalya aldı. Antalya’yı sırasıyla 934 konut satışı ile İstanbul, 249 konut satışı ile Mersin izledi.

Verileri değerlendiren Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin etkilerinin konut piyasasında hissedildiğini vurgulayarak, “Mayıs 2023’te, Türkiye’de en çok konut satışının olduğu ilk 30 il değerlendirildiğinde yıllık değer artışı en yüksek olan ilin Hatay olduğu görülüyor. Benzer bir durum kiralık konut piyasasında da var. Türkiye genelinde son bir yılda kiralık konutlarda en fazla değer artışı görülen ilk üç il depremden etkilenen Hatay, Malatya ve Kahramanmaraş oldu. Kiralık konut değerlerinde artış görülen depremden etkilenen illerde yıllık kiralık konut stokunda belirgin bir düşüş kaydedildi. Konut satış adedini değerlendirdiğimizde geçen sene Ocak-Mayıs döneminin %18 altında gerçekleştiğini görüyoruz. Bu düşüşün başlıca sebeplerinin son birkaç yıldır devam eden konut fiyatlarındaki yüksek artış ve kredi kullanımının sınırlandırılması olduğunu söyleyebiliriz. Seçim sürecinin sonuçlanması ile önümüzdeki dönemde gayrimenkul satış adetlerinde artış öngörüyoruz. Yaz mevsimiyle birlikte özellikle Urla, Çeşme, Antalya ve Muğla gibi bölgelerimizde hem satılık hem kiralık konut tarafında hareketlilik bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Endeksa: Gayrimenkul değerlemede dijital teknolojilerin gelişmiş olanaklarını kullanan www.endeksa.com, sisteme herhangi bir konutun konum ve özelliklerini giren herkese piyasa değerini anında sunmaktadır. Sloganı “Endeksa ile evinizin kıymetini bilin” olan Endeksa, evini değerinde satmak isteyen milyonlarca kullanıcıya hizmet vermektedir. Endeksa, yapay zekâ teknolojisini kullanarak tüm Türkiye için gayrimenkul değeri sunar ve aynı zamanda evini değerinde satmak isteyen kullanıcıları bölgesinde uzman emlak danışmanları ile bir araya getirir. Ev satarken en önemli konulardan biri fiyatın doğru belirlenmesidir. Satış fiyatının gerçek değerin altında belirlenmesi durumunda maddi kayıp yaşanmakta, değerin üzerinde belirlenmesinde ise satış gerçekleşmemekte veya satış süresi uzayarak zaman kaybı yaşanmaktadır. Endeksa, kullanıcıların değeri doğru belirlemeleri ve ihtiyaçlarına en uygun, bölgesinde uzman emlak danışmanlarına ulaşmalarını sağlayarak ev satış süreçlerini kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır.  Kullanıcılar www.endeksa.com sitesini ziyaret ederek gayrimenkul işlemi yapacakları bölgedeki ortalama satış ve kira değerleri, değer değişimi, yaşam olanakları, demografik yapı gibi konularda detaylı bilgiye ulaşabilir; aynı zamanda Endeksa’nın sektör lideri Otomatik Değerleme Modeli ile konutlarının konum ve özelliklerini girerek saniyeler içinde satış ve kira değerini hesaplayabilirler. Değeri belirledikten sonra; bölgede uzman Endeksa teknolojisi ile donanımlı emlak danışmanına ulaşarak satış işlemini güvenle tamamlayabilirler.