Yeni projelerin de hayata geçirilemediğine dikkat çeken Çulhalık Konut kredi faizleri çok yüksek, gayrimenkul satışları ciddi oranda düştü. Kredili satışlar, toplam satışlarımızın yüzde 90’ını oluşturuyor. Faizlerin yüksek olması satışları da yeni konut üretimini de olumsuz etkiliyor. Konutları satamayınca inşaat yapmanın da anlamı kalmıyor” dedi.

İhsan Çulhalık : İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

Konut kredi faizlerinin yüksekliği nedeniyle sektördeki gayrimenkul satışlarının ciddi oranda düştüğüne dikkat çeken İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, kredili satışların toplam satışlarının yüzde 90’ını oluşturduğunu söyledi.

Konut üreticilerinin de kredi kullanım konusunda sıkıntı yaşadıklarını hatırlatan Çulhalık “Şu anda kredi faizlerinin yüksek olması nedeniyle satışlarımız ciddi oranda düştü. Kredili satışlar satışlarımızın yüzde 90’ını oluşturuyor. Faizlerin yüksek olması konut üretiminin de yavaşlamasına neden oluyor. Üretseniz bile fahiş maliyetler nedeniyle, yüksek fiyattan satışa sunuluyor. Ancak konutları satamayınca da inşaat yapmanın anlamı kalmıyor. Kısaca yüksek maliyetler nedeniyle yeni projeler hayata geçirilemiyor” diye konuştu.

Mevcut maliyetlerin yüksek olan konut fiyatlarını daha da artıracağına dikkat çeken İhsan Çulhalık, yeni projelerin açılamadığını ancak daha önceden ruhsat alarak başlanmış projelerin fiyat artışlarından etkilenmediğini belirtti.

Yüksek enflasyon ve yüksek faizin ülkenin en önemli sorunu haline geldiğini ifade eden Çulhalık, “Başta yüksek maliyetler olmak üzere piyasalardaki dengesizlik toplumun tüm kesiminin darboğaza girmesine neden oldu.

Sektörümüz açısından konuşmam gerekirse firmaların bazıları yüksek maliyetlerden dolayı yatırımlarını yavaşlatmayı veya beklemede kalmayı tercih etti.

Yetkililerden bu dengesiz ve zorlayıcı piyasa hareketlerinin düzelmesi için gereken çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz, ekonomik denge ve istikrar yeniden oluşturulmalı. Vatandaşın tekrar barınma ihtiyacını karşılayacak duruma gelmesi sağlanmalı” dedi.

0216 314 14 14    www.insayyapi.com      www.ondortuc.com.tr       www.kolsuzlarkimya.com

İnsay Yapı hakkında:

Grubun temelleri 1979 yılında ağırlıklı mobilya sektörüne toptan boya, vernik, tiner, polyester malzemeleri tedariki yapan İhsan Boya San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin kuruluşu ile atıldı. 1994 yılında grubun amiral gemisi Kolsuzlar Kimya San. ve Tic. AŞ. ile bir çok endüstriyel tesisin ana girdisi konumunda olan 50’yi aşkın kimyevi maddenin dış ticareti, depolanması ve lojistiğinin sağlanmasına yönelik yatırım yapıldı.1997 yılına gelindiğinde grubun üretici firması olan İhsan Kimya Boya San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.’nin kuruluşu tamamlandı. Böylelikle sanayi tipi endüstriyel ve sentetik tinerlerin üretimine başlandı. Daha sonra 40 yıllık tecrübe ve sermaye birikimini gayrimenkul sektöründe kazandırmak üzere, 2011 yılında İnsay Yapı San. ve Tic. AŞ’yi kuruldu. Ankara’da 119 konuttan oluşan Elit Manzara Beytepe projesi ile İstanbul Pendik’te 252 konutluk Ondörtüç Pendik projesini hayata geçirdi. Önümüzdeki dönemde yeni projelerin hazırlıklarını da sürdüren İnsay Yapı, güçlü kadrosu ile sektörde söz sahibi aktörler arasında yer almaktadır.