Konut edindirme hedefiyle uygulamaya alınan ‘İlk Evim, İlk İş Yerim’ kampanyasının uzun vadede olumlu etkilerinin görüleceğini söyleyen

İnsay YapıYönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, o zamana kadar sektörü hareketlendirecek formülün konut kredi faizlerinin yüzde 1’in altına çekilmesi olduğunu söyledi.

Kayıt Dışı Çalışan Rus Firmalar Antalya emlak sektörünü eline geçirdi. Kayıt Dışı Çalışan Rus Firmalar Antalya emlak sektörünü eline geçirdi.

Konut satışlarının son aylarda düşüş trendine girmesine dikkat çeken İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, Ocak-Mayıs 2022 döneminde tarihi satış rakamlarına ulaşıldığını ancak son aylarda konut piyasasında yavaşlama sürecinin başladığını belirtti. Özellikle iç piyasada talebe rağmen istenilen satış rakamlardan uzak olunduğunu hatırlatan Çulhalık, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hayata geçirdiği kampanyaların olumlu etkisinin ise ancak uzun vadede görülebileceğini kaydetti. 

Sektörde rüzgarın tersine döndüğüne dikkat çeken Çulhalık, yılın ilk yarısında sektörün satış rekorlarına şahit olduğunu hatırlattı. Çulhalık “Sektörde satışlar artış trendindeydi ancak temmuz ayından bu yana rüzgar ters esiyor. Satın alma talebiaynen devam ederken satışlardaki bu düşüşün nedeni satın alma gücü ve konut kredi faizlerinin yüksekliği. Bugüne kadar hep kredi faizleri yüzde 1’in altına indiği dönemlerde konut satışlarının yukarıya doğru ivmelendiğini gördük. Konut sahibi olmayı isteyen kesim kredi faizlerinin bu psikolojik sınırınaltına düşmesini bekliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kampanyasının sektöre uzun vadede fayda sağlayacağı aşikar ancak o zamana kadar sektörün canlılığının korunması gerekiyor. Bunun yolu da konut kredi faizlerinin düşürülmesinden geçiyor. Öte yandan ülkemizde yıllık yaklaşık 900 bin konuta ihtiyaç bulunuyor. Dolayısıyla inşaat üretimde artış sağlanmasına yönelik tedbirler alınması ihtiyacı da hala mevcut” diye konuştu.

En büyük sorun maliyetlerdeki artış

Ekonominin genelinde 200’ün üzerinde alt sektöre yarattığı talep ve istihdam gücüyle öne çıkan inşaat sektörünün en büyük sorunlarının başında maliyetlerdeki artış olduğunu dile 

getiren İhsan Çulhalık, inşaat maliyetinin önemli bir kısmınındövize endeksli olduğunu hatırlattı. Çulhalık “Sektörde girdi maliyetlerindeki yüksek artış devam ediyor. İnşaat maliyetlerindeki bu artışlar, konut fiyatları üzerinde baskı yaratıyor. Bu baskıyla başa çıkan güçlü firmalar olduğu gibi çıkamayanlar müteahhit şirketler borçlanma yoluna gidiyor”dedi.

www.insayyapi.comwww.ondortuc.com.tr     www.kolsuzlarkimya.com   0216 3141414​ 

İnsay Yapı hakkında:

Grubun temelleri 1979 yılında ağırlıklı mobilya sektörüne toptan boya, vernik, tiner, polyester malzemeleri tedariki yapan İhsan Boya San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin kuruluşu ile atıldı. 1994 yılında grubun amiral gemisi Kolsuzlar Kimya San. ve Tic. AŞ. ile birçokendüstriyel tesisin ana girdisi konumunda olan 50’yi aşkın kimyevi maddenin dış ticareti, depolanması ve lojistiğinin sağlanmasına yönelik yatırım yapıldı.1997 yılına gelindiğinde grubun üretici firması olan İhsan Kimya Boya San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.’nin kuruluşu tamamlandı. Böylelikle sanayi tipi endüstriyel ve sentetik tinerlerin üretimine başlandı. Daha sonra 40 yıllık tecrübe ve sermaye birikimini gayrimenkul sektöründe kazandırmak üzere, 2011 yılında İnsay Yapı San. ve Tic. AŞ’yi kuruldu. Ankara’da 119 konuttan oluşan Elit Manzara Beytepe projesi ile İstanbul Pendik’te 252 konutluk Ondörtüç projesini hayata geçirdi. Önümüzdeki dönemde yeni projelerin hazırlıklarını da sürdüren İnsay Yapı, güçlü kadrosu ile sektörde söz sahibi aktörler arasında yer almaktadır.