‘’Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Temmuz ayına ilişkin konut satış istatistiklerine göre konut satışları Temmuz'da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16,7 artarak 109 bin 548 adet oldu. Böylece 5 aydır yaşanan düşüş serisi sona ermiş oldu. Sektör açısından konut satışlarında yeniden artış yaşanmasını önemsiyoruz. Krediye erişim sorunlarının da çözülmesiyle bu artışın daha da devam etmesini bekliyoruz.

Maalesef son dönemde bankalar konut kredisi kullandırmakta zorluk çıkarıyor. Ya kredi limiti çok düşük oluyor ya da faiz oranı çok yüksek. Bu durum da konut satış rakamlarına yansıyor. Temmuz ayında ipotekli konut satışlarında düşüşün devam ettiğini görüyoruz. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,1 azalış göstererek 14 bin 533 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı da yüzde 13,3 olarak gerçekleşti. Yani satılan her 100 konuttan sadece 13,3’ü kredi ile alınmış.

Bu durum sektörümüze zarar vermeye başlamadan buna bir çözüm getirilmesini talep ediyoruz. Yabancılara yapılan konut satışlarının da son dönemde düşüşünü sürdürdüğünü görüyoruz. Bunda konut fiyatlarında inşaat malzeme fiyatlarının artışı ile beraber yaşanan artışın ve yabancı karşıtlığının etkili olduğunu düşünüyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki konut sektörü döviz kazandıran sektörlerin başında geliyor.

Geçen yıl yaklaşık 10 milyar dolarlık bir döviz girdisi sağlayan bir sektörden bahsediyoruz. Bu potansiyelimizi ülkemiz için daha doğru kullanmamız gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından duyurulan yeni konut kampanyasının da sektörümüze önemli bir katkısı olacağını düşünüyoruz. Yapılacak düzenlemeyle ilk kez ev sahibi olacaklar için 180 ay vade ve yüzde 1,20 seviyelerinde faizle kredi kullandırılmasını bekliyoruz.’’

 

Figen Akar

Akar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı