Haber7 haber sitesi haberine göre Yaklaşık 33 bin binanın kullanılamaz hale geldiği deprem sonrasında 10 ilde acilen inşa edilmesi gereken en az 300 bin konut ihtiyacı bulunuyor. Bu yapıların hızlı teslim edilmesi için özel sektörün de elini taşını altına koyması gerekiyor. Bu konuda ilk adımı ise 1000'er adetlik katılıcı konut bağışıyla THY ile Baykar attı. İki şirketin attığı adımın yakında kampanyaya dönüşmesi bekleniyor.

Baykar ilk etapta Kahramanmaraş'ta 2 bin kişinin yaşayacağı 520 adetlik konteyner kent kuruyor. Konteyner kent alanında açıklama yapan BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, 400 kişilik ekiple bölgede çalıştıklarını belirterek "BAYKAR olarak bin konutu bağışladığımızı, nakdi ya da ayni nasıl isteniyorsa öyle yapılacağını duyurduk. Tüm milletimizi imkanları dahilinde bu kampanyaya destek olmaya davet ediyorum.

iş-insanı

Bu felaket çok büyük bir felaket. Ancak tüm milletimiz bugün gösterdiği seferberliği gösterirse altından kalkabileceğimiz bir felaket. Burada insanlar en yakınlarını kaybetti. Bir anda bütün birikimlerini kaybedenler oldu. Tek yürek olup yaralarımızı hep birlikte saracağız. Geçici barınma acil ama kalıcı barınma da kritik. Milletimiz bu yara kapanana kadar desteğe devam etmeli. Tüm milletimizi bu seferberliğe davet ediyorum" dedi. Bayraktar AFAD'ın da destek olacağı konut kampanyasına destek olmaya çağırdı.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı çağrıda, "Çadırlardaki sürenin uzamasıyla birlikte insanlarımız büyük zorluklarla karşı karşıya kalacak. Bu yüzden barınma ihtiyacının acil olarak çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. İş dünyasındaki dostlarıma sesleniyorum; gelin, Türkiye genelinde özel sektör şirketleri ve kamu kurumlarıyla birlikte bölgedeki barınma sorununu ele alalım, bir kampanya başlatalım" ifadelerini kullanmıştı.

Selçuk Bayraktar'ın yanına gelen depremzede bir vatandaş "Burada zaman harcamayın gidin uçaklarınızı uçurun" ifadelerini kullandı. Bayraktar ise vatandaşa sarılarak "Bu yarayı sarmadan hiçbir yere gitmek yok" dedi.

BAYRAKTAR TB2'YE HARİTA GÖREVİ

Baykar'ın, AFAD koordinesinde çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Selçuk Bayraktar, insansız hava araçlarının da depremde önemli görevler üstlendiğini anlattı. Bayraktar, "İlk gün Bayraktar Akıncı'nın uçmasına elverişli olacak şekildeydi ancak yoğun bir hava muhalefeti vardı. Birçok bölgeden görüntü alamadı ama sürekli uçtular. Bölgede 30 Bayraktar TB2 ve 9 Akıncı 1130 saat görev yaptı. Bayraktar TB2 ilk defa afette haritalandırmada görev aldı" şeklinde konuştu.

Cemal Kalyoncu

"Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Cemal Kalyoncu önderliğinde tüm üst yönetimimiz ve 2 bin 336 gönüllü çalışanımızla sahada yer alıyoruz" denilen açıklamada şöyle denildi:

"Kısa vadede güneş panellerinin de kurulmasıyla kendi kendine yetebilen ekolojik bir kente dönüşecek olan Kalyon Konteyner Kent'te 450 metrekarelik çocuk oyun alanı, çamaşırhane, yemekhane, kreş ve mescit ile birlikte idari ofisler ve saatte 1.000 adet ekmek üretme kapasiteli bir fırın da hazır olacak. Holding bünyesinde özellikle Kalyon Konteyner Kent için gerekli olan eşya ve malzemelerin temini amacıyla bir yardım kampanyası başlattık. Hasan Kalyoncu Üniversitesi kampüsünde yaklaşık 2 bin 379 vatandaşımızın barınma, gıda ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra yine üniversitemizin psikolog ve klinik psikolog ekibi ile depremzedelere psikolojik destek vermeye, tüm imkanlarımızı Gaziantepli hemşerilerimiz ile paylaşmaya devam ediyoruz."