Farklı büyüklükteki mekânların iklimlendirilmesini sağlayan klimalar yazın iç ortamdaki fazla ısıyı dışarıya atarak serinlik verir. Bu sırada havanın fazla nemi alınırken içeride gerekli hızda hava dolaşımı sağlar. Ancak kimi zaman klimaların en önemli kullanım amaçlarından biri olan serinletme ve soğutma işlevinden faydalanılamaz. Bu tür durumların bir problem ya da arızaya işaret ettiğini ifade eden Toshiba Ürün Yöneticisi Caner Doğan, sorunun çözümü için önerilerde bulundu. 

 

Klima gazı ölçümü ihmal edilmemeli 

Kumandası bozuk ya da arızalı olduğu için klimanın soğutma işlevini yerine getirmiyor olabileceğine dikkat çeken Doğan, şu bilgileri verdi: “Klima neden soğutmaz sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri de klima gazının eksik ya da fazla olması olabilir. Klima gazını ölçebilmek için manifold ve gaz saatleri  kullanılır. Eğer gaz eksikse cihaza gaz şarjı yapılır, yüksekse de fazla gazı deşarj edilir. Klimanın soğutmama sebeplerinden biri de kompresör veya kart gibi ana komponent arızalarıdır. Bu yüzden ilgili ana komponentlerde  arıza olup olmadığına bakılmalı ve arızalıysa değiştirilmelidir” dedi. 

Boru hatlarında ezik olup olmadığına dikkat edilmeli 

Klima soğutmuyor ise iç ve dış ünite fanının kontrol edilmesinin, fanlarda sorun görülürse gerekli işlemlerin vakit kaybetmeden yapılmasının altını çizen Doğan; “Eğer boru hattında ezilme ya da kaçak durumları varsa klima gazı eksiktir. Dolayısıyla böyle bir durumda da klima soğutma yapmaz. Klimaya her ne kadar gaz basımı yapılsa da boru hattında sorun olduğu sürece gaz kaçağı devam eder ve sürekli gaz basma işleminin uygulanması gerekir. Bu yüzden boru hattında bir arıza durumu varsa hemen müdahale edilmelidir” şeklinde bilgi verdi. 

 

Sinyal kabloları kontrol edilmeli 

Klima soğutmuyor ise servis tarafından yapılması gereken işlemlerden birinin de klimanın sinyal kablosunu kontrol etmek olduğunu söyleyen Caner Doğan şu eklemeleri yaptı: “Eğer sinyal kablosunda sorun varsa cihaz, kumandadan gelen sinyali okumadığı için soğutma yapmıyor olabilir. Bu yüzden de sinyal kablosunu değiştirmek gerekir. Ayrıca klimanın yeterli miktarda soğutma yapmamasının sebeplerinden biri de mekâna göre yetersiz kapasitede klima seçimi yapmış olmak. Bunun yanı sıra klima montajının yapıldığı yer de büyük önem taşır. Tüm bunlara rağmen klimanız yeterli derecede soğutma yapmıyorsa mutlaka yetkili servisten yardım alınmalıdır” dedi. 

Alarko Carrier Hakkında

Gebze ve Dudullu’da toplam 96.000 m2 alan üzerine kurulu üretim tesislerinde ısıtma, soğutma ve su basınçlandırma sistemlerinin üretimini sağlayan Alarko Carrier iklimlendirme sektörünün önemli üreticileri arasında yer alıyor. Ayrıca Alarko Carrier, dünyanın önde gelen üreticilerinin distribütörlüğünü yaparak bu ürünleri tüketicilerine sunuyor. Üretici kimliğinin yanı sıra Toshiba markasıyla bireysel klimaların, ısı pompalarının ve aynı zamanda Carrier ve Wolf marka ürünlerinin ithalatını ve satışını gerçekleştiriyor. Değişen tüketici ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda üstün teknolojili ürünler geliştiren Alarko Carrier, 5 kıtada 65 ülkeye ihracat yaparak global ölçekli projeleri ile Türkiye’ye değer katmaya devam ediyor. Müşteri odaklı hizmetini yurt içinde de sürdürerek ülke genelinde 262 bayi, 290 servis ve satış sonrası servis ağıyla tüketicisine ulaşıyor.  

Alarko Holding çatısı altında bulunan Alarko Carrier, lider ve bağımsız uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in yayımladığı “Türkiye’nin En Değerli 100 Markası” listesinde Isıtma-Soğutma-Havalandırma kategorisinde 4 yıl üst üste yer alan tek markadır.

İlk yerli kombi üreticilerinden olan Alarko Carrier, sektöründe SA 8000 ve Enerji Yönetim Standardı Belgesi (ISO 50001) alan İlk Türk Şirketidir.