Lojmanda oturanların oranı yüzde 1,1 olurken, kendi konutunda oturmayıp kira ödemeyenlerin oranı ise yüzde 15,1 olarak gerçekleşti. Konut satışları düşüş trendine girdi. Türkiye genelinde konut satışları haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 44,4 azalarak 83 bin 636 oldu. İzmir merkezli markalı konut şirketi Kon Yapı’nın CEO’su Berna Mun, konut sektöründe yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mun, kiralık evlerin karaborsaya düştüğünü belirterek, kiracı ile uğraşmak ev sahiplerinin evlerini satmayı tercih ettiğini söyledi.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyükşehirlerde uygun fiyata kiralık ev bulmanın neredeyse imkansız hale geldiğini belirten Kon Yapı CEO’su Berna Mun, “Kiralık ev talepleri çok fazla ama neredeyse kiralık ev yok. Bazı şehirlerde paranız olsa bile kiralık ev bulamıyorsunuz” dedi. İzmir, Muğla ve Antalya gibi tatil bölgelerinde yabancıların yerleşimlerinin son yıllarda arttığına dikkat çeken Mun, “Bu durum bu bölgelerde kiralık ev talebini artırdı. Kiralık ev fiyatları da belirsiz şekilde artmaya devam ediyor. Artık ev sahipleri evlerini kiraya vermek için kriterler belirlemeye başladı. Evi kiralayacak kişinin işinden memleketine, gelirinden evde kalacak kişi sayısına kadar birçok kriter var” şeklinde konuştu.

Büyükşehirlerde kiralık evler karaborsaya düştü.

Kiralık ev talebindeki artışa rağmen birçok satılık ev bulunduğuna işaret eden Mun, son aylarda ev sahipleri ile kiracılar arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklara değinerek, şu bilgileri paylaştı; “Bu anlaşmazlıklar ev sahiplerini evlerini satmaya yönlendirebiliyor. Kiracı ile uğraşmak istemeyen ev sahipleri evlerini satarak farklı alanlarda yatırım yapmayı tercih edebiliyor. Böylece satılık ev sayısını artıyor. Kira fiyatlarına getirilen yüzde 25’lik sınırlama, kiracılara tanınan yasal haklar ve bazı kiracıların bu hakları suistimal etmesi sebebiyle özellikle büyükşehirlerde kiralık evler karaborsaya düştü diyebiliriz”

Türkiye genelinde satılık konut arzı 900 bin adede yaklaştı.

Kon Yapı CEO’su Berna Mun, satılık evlerin sayısında da her geçen ay artış olduğuna dikkat çekerek, “Sektörden elde ettiğimiz bilgilere göre, Türkiye genelinde satılık konut arzı 900 bin adede yaklaştı. İzmir’de yaklaşık 70 bin satılık konut var. Bununla birlikte kiralık ev arayanların sayısının arttığını görüyoruz. Burada bir denge kurulması gerekiyor. Ekonomik gelişmeler kiralık ve satılık konut arz-talep dengesini bozdu. Sektör ve otoriteler bu dengeyi kurabilirsek hem kira fiyatları hem de satılık konut adedi azalacaktır” sözlerini kaydetti.

Markalı konutlarda kur bazlı fırsat oluştu.

Berna Mun, markalı konut sektöründe de döviz kuru bazında önemli bir fırsat oluştuğuna dikkat çekti. Bu durumun yabancı yatırımcıların iştahını kabarttığını belirten Yun, Kon Yapı olarak Ege Bölgesi’nde markalı konut projelerinde öncü markalardan olduklarına işaret etti. Didim Akbük Koyunda yapımına başladıkları Kon Mirando’dan bahseden Berna Mun, “Manzarası, konumu ve sosyal donatı alanları ile ailelere huzurlu bir ortam vadeden Kon Mirando 9 bin 500 metrekare kayalık alanda yükseliyor. Site, 4 blok ve 91 adet daireden oluşuyor; 3+1, 2+1 ve 1+1 daire seçenekleri sunuyoruz” sözlerini aktardı.