Konut fiyatlarındaki artış hız kesmeden devam ederken emlakçılar ve ev sahipleri Arapça ilanlar yayınlamaya başladı. Kira bedelleri ve satılık ev fiyatları her geçen gün artıyor. Vatandaş konut krizi yaşarken yabancıya konut satışı ise artarak devam ediyor. TÜİK tarafından haziran ayında açıklanan verilere göre mayıs ayında yabancılara konut satışı yıllık bazda %235,7 oranında arttı. Toplam konut satışlarında da yabancının payı bir hayli arttı.

TÜRK VATANDAŞLAR ÇOK TEPKİLİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yabancılara yapılan konut satışları mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 235,7 artarak 5 bin 962’ye çıktı. Nisan ayında ise yabancılar yapılan konut satışının payı %4,8 olmuştu. Bu pay mayıs ayında %4,9 oldu.

Enflasyondaki yükseliş nedeniyle kiralık ve satılık ev fiyatlarında astronomik artışlar yaşanıyor. Yabancıya konut satışında ilk sırada yer alan Sakarya'da da konut fiyatları dikkat çekiyor.

Son günlerde ise kiralık ve satılık ilan sitelerinde Arapça ve Türkçe yazılı ilanlar dikkat çekmeye başladı. Özellikle Araplara verilen yüksek rakamlar nedeniyle Sakarya'da yaşayan Türk vatandaşlar sıkıntı çekmeye başladı.

Ondörtüç Pendik’ten Hemen Al hemen Taşın İşte Fırsat Ondörtüç Pendik’ten Hemen Al hemen Taşın İşte Fırsat

yabancilara-konut-satisi-8

Vatandaşlar satılık ve kiralık ilanların yayınlandığı sitelerde Arapça ilanlar olmasına tepkili vatandaş "Kendi ülkemizde misafir oldu. Konut piyasası tamamen yabancıların eline geçiyor. Yabancılardan istenen yüksek fiyatlar piyasa ortalamasını da artırıyor.

 Bizler ise kendi ülkemizde ev bulamamaya devam ediyoruz." diyerek dile getiriyor. Sakarya'nın yanı sıra İstanbul'da da ilan sitelerinde Arapça ilanların sayısının artması kısa bir süre önce gündeme gelmişti.

sakarya-da-kac-konut-satildiyuncbjbjwt-d-1618483252