Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği GENSED’in 7.Olağan Genel Kurul Toplantısı BYOTELL İstanbul Kozyatağı Oteli’nde gerçekleşti. Gerçekleşen Genel Kurulda iki yıl süre ile yeni Yönetim Kurulu belirlendi. Ardından yapılan ilk Yönetim Kurulu toplantısında Tolga Murat Özdemir Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. Başkanlık görevini, Halil Demirdağ’dan devralan yeni başkan Tolga Murat Özdemir, önceki dönemde GENSED Asbaşkanı olarak görev yapıyordu. Derneğin diğer görev dağılımlarında; Umut Gürbüz, Mehmet Doğan, Erhan Akdoğan, Osman Çotuker ve Zeynep Can Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Fatih Ünal derneğin saymanı olarak seçildi. Halil Demirdağ, Danışma Kurulu Başkanı olarak seçilirken, Derneğin Kurucu üyesi olan Hakan Erkan Genel Sekreterlik görevine devam ediyor. 

“GENSED’in faaliyetlerinin odağında enerji depolama var” 

GENSED Başkanı Tolga Murat Özdemir, Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada GENSED’in 2023 ve sonrası için kısa, orta ve uzun vade hedeflerini paylaştı. Özdemir, “Bu dönem GENSED’in faaliyetlerinin odağında enerji depolama var. 7-8 aydır yoğunlaştığımız konu GES’ler ve RES’ler üzerinden enerji depolanması. Kısa vadede güneş enerjisinden elektrik üretimini ticari ve endüstriyel çözümlerle birlikte tabana yaymayı faaliyetlerinin odağına aldığı bir yönde olacak. Gerek Solar Akademi, gerek seminerlerimiz gerekse Solar+Storage NX Fuarımız’la her zaman enerji depolamayı ön plana koyacağız. Orta vadede ise YEKA, Hibrit ve 5.1.H projelerine yöneleceğiz” dedi.

“Yüzer GES ve Tarım GES Uzun vadeli hedeflerimiz”

GENSED’in uzun vadeli hedeflerine de değinen Özdemir, Yüzer GES ile Tarım GES’in yayılması için herşeyi yapacaklarını belirtti ve Yüzer GES ile ilgili mevzuat sıkıntılarını gidermeye çalıştıklarını kaydetti. Özdemir, Tarım GES’in hem tarımı geliştirici hem de atıl olan enerji sahalarını elektrik üretimine katkı sağlaması anlamında avantaj sağlayan ve kar getiren bir proje olduğunu dile getirdi ve GENSED’in üzerinde uzun vadede faaliyetlerini yoğunlaştıracağını aktardı. Özdemir, sektörün AR-GE çalışmalarını yürütebileceği ve sektörü oluşturan yerel, ulusal, uluslararası ölçekte firmaların birarada olacakları bir Solarhub’a dair İzmir’de çalışma başlattıklarını sözlerine ekledi. 

“PV modül ve hücre teknolojileri Solar Storage Zirvesi’nde konuşulacak”

GENSED Akademi, Solar+Storage Seminerleri ve Solar+Storage Zirveleri hakkında değerlendirmelerde bulunan GENSED Başkanı Tolga Murat Özdemir, dünyanın en büyük Solar ile ilgili medya kuruluşu olan PV Magazine ile yaptıkları işbirliği hakkında bilgi verdi. Özdemir, Solar+Storage NX Fuarı ile eş zamanlı olarak, “Solar Dünyasını Türkiye’ye Getiriyoruz” sloganı ile Solar Storage Zirvesi yapılacağını duyurdu. Zirve’de ‘PV teknolojilerinde günümüzde neredeyiz ve yarın nereye gidiyoruz?, ‘PV hücre teknolojileri’ ve ‘PV modül teknolojileri’ ile ‘Solar ve enerji depolama mevzuatları’na dair konular uluslararası uzmanların katılımıyla tartışılacak. 

Enerji depolama sayesinde ‘Güneşimiz hiç batmayacak’

Üretimde en büyük harcama kaleminin enerji olduğunu belirten GENSED Başkanı Tolga Murat Özdemir, “Enerji depolama sayesinde ‘Güneşimiz hiç batmayacak’. Enerji depolama sistemleri sayesinde, GES’ler gece, RES’ler ise rüzgar esmeden de elektrik üretebilecek konuma gelecek. Yeşil Mutabakat ile önümüzdeki dönemde fosil yakıtlı dizel jeneratörler tarihe kavuşurken, yerini yeşil enerjiden şarj edilebilen batarya grupları alacak. Enerji depolama sayesinde şebekelerimiz çevreci, ucuz maliyetli, verimli ve yenilenebilir kesintisiz enerjiye ve stabiliteye kavuşacak. EPDK’ya yapılan depolamalı RES ve GES başvurularının pazara 40-45 milyar dolarlık yatırım olarak yansımasını bekliyoruz. GENSED olarak bu alanda öncülük etmek üzere Solis Fuarcılık ile birlikte sektörün tek güneş enerjisi ve enerji depolama fuarı Solar+Storage NX’i 31 Ağustos – 02 Eylül 2023 tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenliyoruz. Fuarımıza 12 ülkeden 100’ün üzerinde katılımcı firma ve 51’i aşkın ülkeden 10.000’den fazla ziyaretçi katılımı bekliyoruz.” dedi. 

“Hedef 2 yılda üye sayısını 400’e yükseltmek”

GENSED Başkanı Tolga Murat Özdemir, 2 yıl içerisinde üye sayısını 212’den 400’e çıkaracaklarını ve Yönetim Kurulu üyelerinin desteğiyle her üyenin bu süreçte tek tek ziyaret edileceğinin bilgisini verdi. Özdemir, ayrıca 2 yıl içerisinde Anadolu’da Temsilcilik açılacağını ve sektörel gelişimin temsilcilikler aracılığıyla yerelden takip edileceğini bildirdi. 

Tolga Murat Özdemir Hakkında

1967 yılında doğan Tolga Murat Özdemir; Doğu Akdeniz Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirdi. 1994 yılında Endüstriyel Otomasyon ve Ürün Satış sektöründe hizmet veren Kontek Otomasyon A.Ş.’yi kurdu. 2012 yılında da Güneş Enerji Sistemleri alanında hizmet veren Konar Enerji A.Ş.’nin kurulmasına öncülük etti. Tolga Murat Özdemir; Kontek Otomasyon ve Konar Enerji şirketlerinin 25. yıl birleşiminden sonra, otomasyon, taahhüt, enerji verimliliği, solar EPC ve işletme bakım gibi 5 ana operasyonel birimi içerisinde barındıran Kontek Enerji firmasının CEO’su olarak faaliyetlerine devam ediyor. 2 yıl süreyle GENSED Asbaşkanlığı görevini üstlenen Özdemir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Demirdağ'dan tüm üyelere teşekkür

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği GENSED’in iki dönem üst üste başkanlığını üstlenen Halil Demirdağ, başkanlığı süresince birlikte görev yaptığı ekip arkadaşları, yöneticiler, üyeler ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti ve yeni dönem görev yapacak başkan ve yönetim kuruluna başarılar diledi. 

GENSED YÖNETİM KURULU ASIL ÜYELER

1-TOLGA MURAT ÖZDEMİR (KONTEK ENERJİ) – GENSED BAŞKANI

2- UMUT GÜRBÜZ (ASUNİM) – BAŞKAN YARDIMCISI

3- ERHAN AKDOĞAN (ARÇELİK) – BAŞKAN YARDIMCISI

4- MEHMET DOĞAN (HSA ENERJİ) – BAŞKAN YARDIMCISI

5- OSMAN ÇOTUKER (KONTROLMATİK) – BAŞKAN YARDIMCISI

6- ZEYNEP CAN (DAL SOLAR) – BAŞKAN YARDIMCISI

7- FATİH ÜNAL (HENSEL) – YÖNETİM KURULU ÜYESİ, SAYMAN

8- ESRA CANPOLAT (SMART GÜNES TEKN.) – YÖNETİM KURULU ÜYESİ

9- FATMA SEVAL PAZAR (EFES ENERJİ) – YÖNETİM KURULU ÜYESİ

10-FEHMİ EMRE KIRAÇ (KIRAÇ ENERJİ) – YÖNETİM KURULU ÜYESİ

11-HAKAN HIZARCIOGLU (EVGES ENERJİ) – YÖNETİM KURULU ÜYESİ

12-MUHSİN MAZMAN (T DiNAMiK ENERJİ) – YÖNETİM KURULU ÜYESİ

13-TOLUNAY YILDIZ (YEO SOLAR) – YÖNETİM KURULU ÜYESİ

DENETIM KURULU ASIL ÜYELER

1-AHMET EKİM (POiNTEK)

2-ALİ HAKAN UZUNHEKİM (ACTUSSOLAR)

3-KEREM ÇİLLİ (TECHNICALL)

GENSED - YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELER

1-BİLAL ŞİMŞEK (BS DAGITIK ENERJİ)

2-CANDAŞ GÜLTEKİN (SUNGROW TURKEY)

3-İSMAİL HAKKI KARACA (SOLiMPEKS ENERJİ)

4-MEHMET CEMİL TOLUN (SOLAREDGE)

5-MUSTAFA AHMET BELER (FELLOW ENERJİ)

6-NEDRED ÜNLÜ (BiREYSEL)

7-NURULLAH YALÇIN (TURECO ENERJİ)

8-OSMAN HiSARCIKLIOĞLU (BUREAU VERİTAS)

9-ŞAHİN İPEK (İPEKLER ENERJİ)

10-YALIM SERDAR SERHADLIOĞLU (FRONİUS İSTANBUL)

GENSED - DENETİM KURULU YEDEK ÜYELER

1-HAKKI KARACAOĞLAN (BİREYSEL)

2-REŞAT BÜLENT AYDIN (MİNERJİ)

3-YÜKSEL ÇAĞRI GÜRSES (ZENA ENERJİ)

GENSED - DANIŞMA KURULU

1-HALiL DEMİRDAĞ (SMART SOLAR) – DANIŞMA KURULU BAŞKANI

2-MÜKREMİN ÇEPNİ (CPN ENERJİ)

3-NEVZAT TAŞKIN (VERGO ENERJİ)