webtekno.com Editörü Gökay Uyanın haberine göre Apple ve Android arasındaki rekabet, tahmin edebileceğiniz gibi Z kuşağı olarak adlandırılan kesimde de mevcut. Ancak Financial Times’ın yayınladığı yeni bir rapor, gençlerin Apple’ı ciddi oranda daha fazla tercih ettiğini ve bu durumun sosyal bir baskı oluşturduğunu ortaya koyuyor.

Rapora göre, 1996 sonrası doğanların oluşturduğu Z kuşağı ABD’deki tüm iPhone sahiplerinin %34’ünü oluşturuyor. Samsung için ise bu oranın %10 olduğu, daha eskiden doğanlar için ise Android telefonlar ve iPhone’lar arasında daha eşit bir ayrım olduğu aktarılıyor.

Financial Times, genç kullanıcıların Apple sahibi olmamaktan dolayı endişe duyduğunu aktardı. Oluşan bu sosyal baskı da gençleri Apple ürünlerini ve hizmetlerini almaya iterken şirketin pazar payının birden çok ürün kategorisinde yükselmesini sağlıyor. Yani gençlerde Apple’a olan geçiş, yalnızca telefonlarda değil, diğer ürünlerde de mevcut. Rapor, bu kişilerin AirPods, Apple Watch ve Mac gibi cihazları daha çok alacağını söylüyor.

En güçlü 10 android telefon Hangisi ? Sürpriz bir telefon var

Canalys’in yaptığı bir araştırmaya göre Apple, dünya çapında satılan her 100 iPhone için 26 iPad, 17 Apple Watch ve 35 AirPods satıyor. Samsung ise aynı miktar için 11’den az tablet, 6 akıllı saat ve 6 kulaklık satıyor. Benzer oranlar diğer Android telefonlarda da mevcut. Bu durum da Apple’ın, Android’lerin genelinden daha pahalı olmasına rağmen gençler tarafından daha fazla tercih edildiğini bir kez daha gösteriyor.

Buna ek olarak Financial Times’a konuşan araştırmacılar, Z kuşağından müşterilerin akıllı telefonlarda günlük 6 saat geçirmesiyle çevrimiçi ortamlarda en çok vakit geçiren kesim olduğunu aktardı. Sonuç olarak da Apple’ın ekosisteminin karar alma süreçlerini etkilediği görüldü.

Android

Canalys araştırması, Android’in daha büyük bir pazar payının olduğu Avrupa’da da benzer eğilimlerin gördüğünü gösteriyor. Buna göre Batı Avrupa’daki 25 yaş altındaki Apple kullanıcılarının %83, iPhone kullanmaya devam etmek istiyor.

Z kuşağı yaşlandıkça ve yeni nesiller geldikçe bu trendin muhtemelen büyüyeceğini ve Apple’ın daha da yaygınlaşacağını tahmin etmek zor değil. Bu gerçekleşirse, rakip şirketlerin yeni müşteriler kazanması oldukça zorlaşabilir.