Türkiye gayrimenkul sektörünün tüm bileşenleri sürdürülebilir, sağlıklı ve mutlu bir gelecek ve ortak yarar adına 6. Kez RE360 Gayrimenkul Buluşması’nda bir araya geldi.

7 Aralık’ta Mandarin Oriental Bosphorus, İstanbul’da Alkaş ev sahipliğinde gerçekleşen RE360’da kamudan özele, hizmet üreteninden yatırımcısına sektöre yön veren tüm paydaşlar buluştu. 

re360

Dünyanın önde gelen gayrimenkul fuarı MIPIM’in Stratejik Ortaklığı ile gerçekleştirilen RE360’ın ana sponsorluğunda Mandarin Oriental Bosphorus, İstanbul yer alırken Kuzu Grup, Polat Holding, Tashkent City Alışveriş Merkezi, SP Architects, Toki Emlak Konut sponsor firmalar arasında yer aldı. 

Etkinliğe destek veren Sponsorlar arasında 42 Maslak AVM, Altaş Yatırım, Ando, Ant Yapı, Denge Değerleme, Ece Türkiye, Esas Gayrimenkul, HAN Spaces, Hava Kent, İGART, New Inn, Özay Hukuk, Renova, Selenka Enerji, Taksim 360, Torunlar Gyo, Vitra, Zebra Pro ve Atış Yapı yer alırken 29 dernek ve STK tarafından desteklendi.  

Sektörün Ortak Akıl Ortak Yarar Platformu RE360’ın bu yıl, Yeni Yüzyılda Türkiye’den Globale ana teması ile oluşturulan konferans içeriğinde gayrimenkul sektörünün duayen isimleriyle gayrimenkul sektörünün uluslararası arenada markalaşma süreçleri, ihracat atağındaki hedefleri, yabancıya satışın artan ivmesi, sektördeki dijital dönüşümdeki son durumu ele alındı.  

KONUT SATIŞLARINDA YÜZDE 11,4 ARTIŞ 

Real Estate360 Gayrimenkul Konferansı’nın açılış konuşmalarında söz alan Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Hasan Suver, sürdürülebilirlik kavramının gayrimenkul sektörü için önemine dikkat çekerek “Dünyada uygulanan Yeşil Bina uygulamaları enerji verimliliği açısından son derece önemli. O nedenle biz de Türkiye’de Yeşil Bina Sertifika Sistemi’ni hazır hale getirdik.” dedi. 2022’nin ilk 9 ayında konut satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,4 artışla 1 milyon 57 bin 193 olarak gerçekleştiğini belirten Hasan Suver, salonda bulunan gayrimenkul sektörü paydaşlarına “2023 hedeflerimize kararlılıkla ilerleyerek Türkiye’nin Yeni Yüzyılı’na hazırlanıyoruz, bu başarı sizin eseriniz” sözleriyle seslendi. 

“YENİ YÜZYILDA TÜRKİYE’DEN GLOBALE”

Hepsiemlak’tan Müthiş Yeni Özellik: “Paylaşın ve Kazanın” Hepsiemlak’tan Müthiş Yeni Özellik: “Paylaşın ve Kazanın”

Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, “Sektörümüzde uluslararası işbirliklerinin gerçekleşebilmesi için bu etkinliklerden vazgeçilmemesi gerekir. Biz de Cumhuriyetimizin 100. Yılına girerken konferansımızda, siz sektör temsilcilerimize, dünyayla rekabet edebilmek ve ihracatı yükseltebilmek adına çok değerli konuklar seçtik” dedi. 

Alkaş & HAN Spaces Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş da “Cumhuriyetimizin Yeni Yüzyılı’na geçerken Türkiye ve globale açılımın bu toplantı sayesinde deneyim kazanılan daha farklı, yenilikçi, yaratıcı fikirlerin ortaya çıktığı bir çalışma olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. 

AKILLI VE VİCDANLI ŞEHİRLER YAPMALIYIZ

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu, “2022 yılı gayrimenkul sektörü açısından yoğun bir dönem oldu. Arsa alımları yüzde 5’ten yüzde 10’a yükseldi. Yapılan araştırmalara göre sektörde en çok talep edilen kavramın “şefkat” olduğu ortaya çıktı. Biz de sektörde akıllı ve vicdanlı şehirler yapmak için elimizden geleni yapıyoruz” mesajı verdi. 

“Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Gayrimenkul Sektörü” başlıklı oturumda konuşan UN SDSN Türkiye Koordinatörü Bahar Özay da, önümüzdeki yıllarda küresel sıcaklık artışının artı 4 derecenin üstüne çıkacağı ve dünyanın taşıma kapasitesinin 1 milyarın altına ineceği uyarısını paylaştı. Özay “Bugünden şefkatli, vicdanlı, insan odaklı düşünmek zorundayız aksi takdirde yok olacağız, para getirecek işler yapmanın da bir anlamı kalmayacak.” ifadelerini kullandı. 

TÜRK YATIRIMCILARA 3 ÜLKEDEN ÇAĞRI

Moderatörlüğünü gazeteci Afşin Yurdakul’un üstlendiği “Dünyadan Türkiye’ye” başlıklı panelde ihracatta gayrimenkulün rolü, Türkiye’nin bu konudaki potansiyeli ve dünya ülkelerine olası katkıları konuşuldu. Uganda Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E Nusura Omar Tiperu “Uganda, Doğu Afrika’da 600 milyon kişi ve 21 ülkeyi kucaklayan, 1,5 milyar dolar ile Afrika Serbest Ticaret Bölgesi’nde bir hub konumunda. Aynı zamanda yeşil şehirlere yatırım yapan bir ülkeyiz. Bütün bunlar düşünüldüğünde Türkiye’den yatırımcılar için doğru adres olduğumuzu düşünüyoruz.” dedi. İsrail İstanbul Başkonsolos Vekili Ehud Eitam “2022 tahminlerimize göre, turist sayımız yıl sonunda geçen yılın 2 katına çıkmış olacak bu nedenle otel odası ihtiyacımız olacak. Bizim için önemli olan profesyonelleri ülkemize çekmek, ucuz değil kaliteli konut peşindeyiz.” mesajı verdi. Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Maşrab Mamirov da 7-10 yıl içinde yabancı yatırımcılara vergi muafiyetleri sunarak süreci kolaylaştırmayı planladıklarını ve Türk yatırımcıları da bu yatırımcılar arasında görmek istediklerini söyledi. 

AVM’LERİN İSTİHDAMA KATKISI YÜZDE 7,4

Etkinliğin “Türkiye Ekonomisi ve Sosyal Yaşama Katkılarıyla AVM’ler Değerlidir” başlıklı panelinde Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin Ernst&Young liderliğinde gerçekleştirdiği raporun sonuçlarına yer verildi. Ernst and Young Orta ve Doğu Avrupa Sermaye & Borç Danışmanlığı Lideri, Şirket Ortağı Orçun Makal “2021 yılı itibarıyla Türkiye’de 442 adet AVM’ye ulaşıldı. Türkiye’deki toplam gelirin yüzde 3,6’sı, toplam vergilerin de yüzde 1,5‘i AVM’lerden geliyor. AVM'ler 2,1 milyon kişiye istihdam sağlıyor, bu da Türkiye istihdamının yüzde 7,4’ünü oluşturuyor.” dedi. Panelin diğer konuşmacısı Esas Gayrimenkul CEO’su Cem  Eriç, özellikle Anadolu’da AVM’lerin sosyalleşme alanı olarak görüldüğüne dikkat çekerek “yapılan bir araştırmaya göre, Anadolu’da nüfusun yüzde 55'i sinemaya ilk kez AVM’de gittiğini, yüzde 60’ı da çocuğunu ilk kez bir etkinliğe AVM’de götürdüğünü söyledi” ifadelerini kullandı. Panelin moderatörü Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı (AYD) ve Altaş Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş da, ticari gayrimenkul rejimine geçilmesi ve Borçlar Kanunu’ndaki kira rejiminin günümüz ekonomisine göre değişmesi gerektiği mesajını verdi.