İstanbul’da artan gayrimenkul fiyatları sebebiyle yatırımcıların yeni bölge arayışında ilk sıralarda artık Sakarya geliyor.

2022’nin ilk 7 ayında toplam 14.304 adet konutun satıldığı Sakarya’da bir önceki yılın aynı döneme göre %33’lük artış olurken, satılık konut birim fiyat ortalamaları 7.500-10.000 TL/m², kiralar ise 2.500-5.000TL arasında değişiyor. Geri dönüşüm süreleri ise 20-22 yıl seviyelerinde gerçekleşirken, en çok rağbet gören ilçeler Sapanca, Karasu ve Kocaali, en fazla değer kazanan ilçeler ise; Sapanca, Adapazarı, Serdivan ve Karasu oldu.

Emlakta köpük Yavaş yavaş erimeye başladı Emlakta köpük Yavaş yavaş erimeye başladı

Mehmet Fatih Özkul

Sakarya’nın konut kullanımına yönelik çok çeşitli ihtiyaçları karşılayabilecek yatırım ve kullanım olanaklarına sahip olduğu belirten EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Mehmet Fatih Özkul,  “Sakarya, İstanbul’da fiyatların çok yükselmesinin ardından sunduğu yaşam olanaklarının çeşitliliği ve kentsel imkânlarıyla yatırımcıların yeni gözdesi bir il olmuş durumda. Sakarya’da 2019 yılından beri toplam konut satış sayısında sürekli bir artış var. Kuzeyinde Karadeniz sahilleri ile deniz turizmi için yazlık/sezonluk konut yatırımı yapılabilen Karasu, Kocaali ilçelerine ilgi büyük. TÜİK verilerine göre, 2021 yılında, Sakarya’da 23.924 konut satışı gerçekleşmiş olup bu konutların 7985 adedi ilk satıştır. Bir önceki yıl, bu sayı 22.418 konut satışı, 7.087 ilk satış olarak gerçekleşmişti. 2022 Yılı Ocak-Temmuz ayları konut satış verileri incelendiğinde ilk 7 aylık toplam konut satışı 14.304 adet olurken, bir önceki yıl aynı döneme göre %33’lük bir artış mevcut. “ dedi.

Satılık konut birim fiyat ortalamaları 7.500-10.000 TL/m² aralığında

Yeni ulaşım güzergâhlarının faaliyete girmesi ile ulaşımın çok daha rahatlamış olmasının da bölgeye olan ilginin de artmasına bir basamak olduğunu sözlerine ekleyen Özkul, “Ancak bu durum markalı konut projeleri bakımından daha başlangıç aşamasındadır. Önümüzdeki zamanlarda; altyapı ve üst yapı çalışmalarının ilerlemesi ile bölgenin Markalı konut projeleri bakımından çok daha fazla gelişim gösterebilecektir. Sakarya il genelinde satılık konut birim fiyat ortalamaları 7.500-10.000 TL/m² aralığında değişirken, sırasıyla Sapanca, Serdivan ve Adapazarı ilçeleri konut satış birim değerlerinde ortalamada bu birim fiyatların üzerinde kalmaktadırlar.  Kiralarda da ciddi oranlarda artış sürerken, il genelinde 2+1 ve 3+1 konut kullanımlı apartman dairesi kira verileri incelendiğinde ortalamada 2.500-5.000TL/ay kira değerleri tespit edilmektedir.  

En fazla değer kazanan ilçeler; Sapanca, Adapazarı, Serdivan ve Karasu

Adapazarı, Erenler ve Serdivan ilçeleri ise hem yaşam alanı için konut kullanımı ve yatırımı için uygun hem de ticari hareketliliğin yüksek olduğu bölgeler. Merkezi ilçeler arasında ise Serdivan ilçesi kendini öne çıkartmaktadır. Sakarya üniversitesinin Ana kampüsünün bu ilçede olması, yapılan ticari ve sosyal yatırım projeleri ile ilçe kısa zaman içerisinde parlamış durumdadır. Yüksek kira getiri oranları ile konut ve ticari ünite açısından tercih edilen bir bölgedir. İşlenebilir tarım arazisi, verimli topraklar, kaplıca alanları ve yaylaları bakımından ise Akyazı, Taraklı, Pamukova ve Geyve ilçeleri öne çıkmaktadır. Temmuz 2022 sonu itibarıyla Sakarya’da en fazla değer kazanan ilçeler; Sapanca, Adapazarı, Serdivan ve Karasu olurken, ilçelere göre her ne kadar farklılık gösteren bir durum olsa da il genelinde ortalama geri dönüşüm süreleri 20-22 yıl seviyelerinde gerçekleşiyor.” şeklinde konuştu.

Toplam konut satışının %6’sını yabancı satışları oluşturuyor

Sakarya’da yabancıya konut satışı hakkında da bilgi veren Özkul, “Sakarya 2013 yılından beri yabancı konut satış sayısı bakımından, her yıl ilk 10 il arasında. 2022 yılı Ocak-Temmuz yabancı konut satışı sayısı toplam 860 olup il geneli toplam konut satışının %6’sını yabancı satışları oluşturuyor. Türkiye genelinde ortalama yabancı satış oranının %3,5 ile %4,5 arasında olduğu göz önünde bulundurulduğunda Sakarya’da bu oran üzerinde bir yabancı satışı gerçekleşmiştir. Kuzey Marmara Otoyolunun hizmete girmesi, Adapazarı-İstanbul Tren seferlerinin yeniden başlaması ile şehre ulaşım daha da rahatlamıştır. Ulaşım kolaylığı ile yatırımcıya cazip bir bölgedir.” diyerek sözlerini tamamladı.

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Hakkında: EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık AŞ, gayrimenkul sektörün uzman isimleri tarafından 2008 yılında kuruldu. EVA, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen Değerleme Şirketlerinden olup ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından finans kurumlarına, “gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesi” hizmet verme yetkisine sahip şirketler arasındadır. Ayrıca uluslararası bir kurum olan RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) tarafından Türkiye’de “Regulated by RICS” olarak ünvanı verilen ilk kuruluştur.

EVA Değerleme’nin kendi alanında 24 adet uluslararası ödülü bulunmaktadır. Finans piyasaları konusunda dünyanın önemli otoritelerinden Euromoney Yayın Kurumunun lider dergisi olan Euromoney Magazine her yıl dünyanın birçok ülkesinde çeşitli kategorilerde en başarılı kurumları bilimsel bir çalışma ile belirlemektedir.  EVA  Değerleme,  2011 senesinde Euromoney tarafından Değerleme Konusunda Türkiye En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması, 2013 senesinde Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde, 2014 senesinde ise “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Araştırma Firması" ödülüne, 2016, 2017 ve 2018 senelerinde tekrar Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde layık görülmüştür. 2020 yılında ise Euromoney’in “Real Estate Awards 2020” ödülleri kapsamında, Türkiye'nin en iyi Gayrimenkul Araştırma ve Gayrimenkul Değerleme firması seçilmiştir. Ayrıca uluslararası International Property Awards, EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlığı 2013-2014 senesi ödüllerinde "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması" ve "Avrupa'nın En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması"; 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018 ve 2018-2019 senesinde ise arka arkaya tekrar "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması" olarak seçmiştir. Tüm bu ödüller yanısıra 2017 senesinde Global Brands Magazine tarafından “Best Property Appraisal Company, Turkey 2017”, 2018 senesinde tekrar Global Brands Magazine tarafından “Most Innovative Real Estate Valuation Brand, Turkey,2018 ödülüne layık görülmüştür.

EVA Gayrimenkul Değerleme, her türlü gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı hak ve faydaların değerlemesi, makine ve ekipman değerlemesi hizmetleri vermekte, gayrimenkul projelerinde fizibilite, şerefiyelendirme, yer seçimi analizi, çalışmaları yapmakta, en iyi ve en verimli kullanım etütleri hazırlamakta, kurumsal imar barışı danışmanlığı hizmeti vermekte, finansal kurumlar için kredilerde yatırım ilerleme raporları hazırlanması hizmetleri vermektedir. Şirketin ortakları ve Yöneticileri arasında Türkiye’nin ilk SPK Lisanslı Değerleme Uzmanlarından Cansel Turgut Yazıcı, Özdil Şahin, Özhan Yurtseven ve Zuhal Balsarı bulunmaktadır. Şirketin Türkiye Otel Sektörü Pazar Analizi Raporu, Türkiye Alışveriş Merkezleri Potansiyeli Analizi raporları, İstanbul Markalı Konut Piyasası Araştırma ve Öngörüler Raporu, İstanbul Yurt sektörü raporu gibi yayınlanmış sektörel araştırma raporları vardır.