Yüksek enflasyon karşısında farklı yatırım araçlarını tercih eden yatırımcıların, yeniden toprağa ve konuta yöneldiklerini kaydeden Karaduman, herkesin ulaşabildiği fiyatlarla ev ve arsa arayışında olduğunu dile getirdi.

Yatırımcıların her dönemde kendisini ekonomik anlamda güvende hissetmek istediğini vurgulayan Özgür Ali Karaduman, “Yatırımcılar seçim öncesinde harekete geçmek istemiyor. Şu anda konut piyasasında bir durağanlık söz konusu. Seçim sonrasında durumun ne olacağını kestirmek zor. O günkü piyasa koşullarına göre herkes kendini konumlandıracak. Satış, kiralama ihtiyaçları, piyasanın arz ve talep dengesini belirleyecek. Bir yandan Ukrayna, Rusya ve Suriyeliler’in sayısındaki artış, diğer yandan da deprem nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan insanların büyük kentlerde yarattığı bir yoğunluk var. Türk vatandaşı olmak isteyen yabancıların aldıkları konutlar da ev fiyatlarını yukarı taşıyor. Şu anda hem satılık, hem de kiralık konut fiyatlarında aşırı bir yükselme gözleniyor” diye konuştu.

ARSA TALEBİ ÇOK ARTTI

İnşaat girdi maliyetlerinin son 2 yılda birkaç katına çıktığını ve müteahhitlerin yeni konut üretmekte zorlandığına dikkat çeken Karaduman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Konut arzında da sıkıntı var. Yeni konut projeleri hem girdi maliyetleri hem de arsa fiyatları nedeniyle yavaşlamış durumda. Bu durum, evlerin fiyatlarının daha da yükselmesine neden oluyor. İnşaat malzemelerinde ülke olarak üretim yapıyoruz. Ama hammaddeyi ithal ediyoruz ve ulaşım konusunda da artan maliyetler yaşanıyor. Şu anda konut maliyetleri giderek yükseldiği için vatandaşlarımız arsa alarak kendi evlerini yapmak istiyor. Özellikle İzmir'in kuzeyindeki Foça, Çandarlı, Dikili, Aliağa bölgesinde bu tarz talepler çok arttı. 25 - 40 yaş aralığında olanlar arsa yatırımına daha çok yöneldi. Bunun yanı sıra; 1+0, 1+1 konutlar da yatırımcıların ilgisini görüyor. Vatandaşlar yatırım için gayrimenkulü sığınılacak bir güvenli liman olarak görüyor”

PROFESYONEL HİZMET SUNUYORUZ

GHO Now Gayrimenkul olarak geçtiğimiz Ekim ayından bu yana önemli bağlantılara ve portföy hacmine ulaştıklarını vurgulayan Özgür Ali Karaduman, şu görüşlere yer verdi: “GHO Now Gayrimenkul olarak alanında deneyimli ve dinamik bir ekip kurduk. Şu anda ilave portföy oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çiğli merkezli ofisimizde önemli bir bilinirlik oranı yakaladık. Proje ve arsa satışlarında da çözümler sunuyoruz. Bu konuda tanınmış müteahhitlerle birlikte hareket ediyoruz. Menemen, Seyrek, Foça, Aliağa, Dikili'de önemli portföylere sahibiz. Hem satış ve kiralama hem de ticari alan ve arsa konularında uzman ekibimizle birlikte hizmet veriyoruz. Kuzey Kıbrıs’ta da kurduğumuz ticari bağlantılar sayesinde değerli yatırım fırsatlarını tanıtmaya ve pazarlamaya devam ediyoruz. Mimarlık ve müteahhitlik alanlarında da danışmanlık hizmetleri veriyoruz”