ABD Merkez Bankası (Fed), piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Dolar altın ne olacak?

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini 75 baz puan artırdı. Fed aldığı bu kararla faizi 14 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 3,75-4,00 aralığına çıkardı.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) kasım ayı toplantısının ardından faiz kararı açıklandı. ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini 75 baz puan artırdı.

Fed, bu kararla yüzde 3,25 olan faizi yüzde 4,00 seviyesine yükseltti. Bu faiz kararıyla birlikte politika faizi 2007 Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkmış oldu. Öte yandan karar, piyasa beklentilerine paralel geldi.

Sağlıklı Evler Ormanköy’de 24 ay gibi kısa bir sürede yaşam başladı Sağlıklı Evler Ormanköy’de 24 ay gibi kısa bir sürede yaşam başladı

ABD Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Politikamızı uygun şekilde ayarlamaya hazırız. Faiz artırım hızı belirlenirken kümülatif sıkılaştırma, gecikmeli politika etkileri, ekonomik ve finansal gelişmeler hesaba katılacak. Devam eden faiz artırımlarının enflasyonu zaman içinde yüzde 2 seviyesine döndürmek için ciddi şekilde sınırlayıcı bir politika duruşu elde etmek açısından uygun olacağını öngördü. 

dolar-fed-faiz-kararı

Enflasyon yüksek olmaya devam ediyor. İstihdam artışları güçlüydü, işsizlik oranı düşük olmaya devam etti. Son göstergeler harcama ve üretimde ılımlı büyümeye işaret ediyor.

Ukrayna'da savaş enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı oluşturuyor, global ekonomik aktivite üzerinde baskı yaratıyor.