Balıkesir Büyükşehir Belediyesi zabıtası, il genelinde market ve fırınlarda etiket ve gramaj denetimi, marketlere fahiş fiyat denetimi yaptı. Fahiş fiyat uygulayan zabıta ekipleri, 12 markete tutanak yazarak Ticaret İl Müdürlüğü’ne bilgi verdi. Basın bülteni ile servis edilen habere vatandaşlar, "Fahiş fiyatın cezası sadece tutanak mı? Ne kadar ceza aldılar? Neden açıklanmıyor" diye tepki gösterdi.BALIKESİR (İGFA) - Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, il genelinde market ve fırınlarda etiket ve gramaj denetimlerini sürdürüyor. Marketlerde fahiş fiyat artışı ve etiket ile kasa arasındaki fiyat farklarını da kontrol eden Zabıta ekipleri ayrıca hijyen ve evrak denetimlerini de gerçekleştiriyor. 

Balıkesir genelinde vatandaşların huzuru, sağlığı ve kamu düzeni için görevlerini sıkı bir şekilde sürdüren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, sorumluluğunda bulunan bölgelerde haksız fiyat artışının önüne geçmek amacıyla temel gıda ve temel ihtiyaç malzemeleri başta olmak üzere ürünlerin alış-satış fiyatları üzerinden karı ile etiket fiyatlarının ödeme noktalarında da eşleşip eşleşmediği kontrol etti. Denetimlerde; reyon fiyatıyla kasa fiyatı farklı çıkan marketlere kanun gereği tespit tutanağı tutularak cezai işlem yapılması için gerekli işlemler başlatılıyor. Ayrıca etiketsiz ürün satışının da önüne geçmek için çalışan ekipler fiyat denetiminin yanı sıra, ürünlerin son kullanma tarihi ve hijyen koşullarını da denetliyor. Son bir hafta içinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekiplerinin yaptığı denetimlerde 12 işletmeye tutanak tutulup konuyla ilgili Ticaret İl Müdürlüğü’ne bilgi verildi.

Belediyenin resmi internet sitesinden basın bülteni şeklinde servis edilen habere vatandaşlar, "Fahiş fiyatın cezası sadece tutanak mı? Ne kadar ceza aldılar? Neden açıklanmıyor. Her zaman vatandaşın yanındayız diyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz nerede?" diye tepki gösterdi.