Açıklamayı okuyan bir kez şaşırıyor mülakatla kiracı mı aranırmış diyorlar ama gerçekten bunu yapmak gerektiğini düşünen ev sahibi böyle bir ilan neden versin ki demekki canı daha önceleri çok yanmış çaryide böyle bulmak istemiş ama Türkiye'de bu bir ilk oldu arası gerlir gibi görünüyor kiracıların kkb puanlarını görmesi gerkiyor daha önceki kiracılık yaptığı yerden kirasını ödediğini,aidatları ödeyip ödemediğini, kredi kartı borcunu, elektirik ,su ve doğalgaz gibi borçları zamanında ödeyip ödemediğini göremedikleir için kişiler çareyi bu şekilde buluyor aslında garipsenecek bir durum değil.

Yurt dışında yaşayan T.O. isimli bir gurbetçi Afyonkarahisar kent merkezi Gazi mahallesinde bulunan evini kiraya vermek için internetde bir siteye ilan verdi. 3 katlı binanın 2. katındaki sıfır dairesini 5 bin 500 TL’den ilana çıkaran T.O., ilanın açıklama kısmına yazdıkları ile görenleri hayrete düşürdü. Açıklama kısmında T.O., “Binanın arka katında bulunuyor ve arka cepheye bakıyor ve balkonu var. Kiracı mülakat sonucu belirlenecektir. Son başvuru kabul tarihi 30.04.2023’dür. Daire teslim tarihi 01.06.2023’dür” ifadelerine yer verdi. Evi tutmak isteyenler verilen numara ile irtibata geçerek mülakata girdi. Ev hakkında ön bilgi almak isteyenler ise evin sahibinin bir akrabası ile ön görüşme yaptı. İsmini vermek istemeyen akrabası ise mülakatın genelde ekonomik duruma ilişkin sorulardan oluştuğunu ve başvuruların alındığını ifade etti.

KİRACILARDAN SIKITI ÇEKEN GURBETÇİ ÇAREYİ BÖYLE ARADI

Mahallesinde mülakatla kiralık ev ilanını duyan Gazi Mahallesi Muhtarı Mehmet Yalçınkaya ise durumu İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirlerinde öğrendi. Duruma çok hayret ettiğini ve ilk defa böyle bir şey duyduğunu dile getiren Yalçınkaya, “İlk defa böyle bir şey duydum ve sizden duydum. Duyunca da merak edip geldim hangi evmiş diye. Doğrusu çok şaşırdım. Tabi bu aralar ev sahipleri ve kiracılar bir birlerinden şikayetçiler ,ama böyle mülakat olması ilginç, ne soracaklarmış genel kültür sorusu mu? Mülakat sonucunu da çok merak ediyorum, bu arkadaş kim ise bende araştırayım. Ben bu arkadaş emlakçı birisine veya apartman sakinlerinden birisine desin ki, ‘sizde oturup ve anlaşabileceğiniz birisine verin’ şeklinde söylese anlarım ama bunu anlayamadım. Bekleyelim görelim” diye konuştu.

AA1aFFWL