Kiracıları yakından ilgileniren bir konuyu gündeme aldık ev sahibi kiracı arasında eksik ödedin diye açılan davada kiracı haksız bulundu ve tahliyesine karar verildi neden eksik ödedin sebebi ATM'den yatırılan bankanın komisyon ücretini ev sahibin kirasından kestiği için alınan bu karar  kiracıda şok etkisi oluşturdu. 2022 yılının Temmuz ayında başlatılan düzenlemeyle konut sahipleri, enflasyon oranı ne olursa olsun kiralara bir sene için maksimum yüzde 25'lik zam yapabiliyor.

Ev fiyatlarının katlanarak artması ve kiraların da rekor seviyelere çıkması üzerine konut sahipleri, yüzde 25’lik zam sınırını delmek amacıyla yan yollar arayışına girerken, Yargıtay’ın verdiği son karar konut sahibi ve kiracı ilişkisinde emsal teşkil edecek.

kiralık-oda-ev

Yasa gereği kiracılar, sözleşmeye konu olan aylık kira tutarını eksiksiz şekilde konut sahibine iletmek zorunda. Söz konusu bu ödeme sırasında yaşanacak bir günlük gecikme veya bir TL'lik eksik ödeme, ev sahibi için kiracıyı haklı tahliye gerekçesi şeklinde kabul ediliyor.

Alınan bilgilere göre L.M. ismimdeki bir kiracı her ay düzenli olarak kira tutarını konut sahibinin banka hesabına yatırdı. Ev sahibi de yaklaşık olarak 4 aydan sonra kiracının kirayı eksik yatırdığını belirterek icra takibi başlattı. Düzenli olarak kirasını yatıran kiracı L.M. ise , ev sahibinin başlattığı icra takibine itiraz etti. Ev sahibi de mahkemeye başvuru yaparak takibin durdurulmasına itiraz etti.

Fenercioğlu’ndan İspanya’da Yeni Proje Fenercioğlu’ndan İspanya’da Yeni Proje

EV SAHİBİ HAKLI BULUNDU

Gazete Pencere'de yer alan habere göre konut sahibi, mahkemede kiracısı L.M’nin dört ay boyunca kirayı eksik ödediğini iddia etti. Kira tutarını tam ödemesi gerektiğini belirten konut sahibi itirazın dikkate alınmaması gerektiğini ve icra takibinin sürmesini talep etti. Aynı zamanda konut sahibi akdin feshedilip kiracının tahliyesini istedi.

Kiracı L.M. de konut sahibinin kirayı eksik yatırdığı yönündeki iddiaları reddetti ve her ay düzenli olarak yatırdığı kira bedelini ödediğini fakat banka tarafından havale ücreti 31,50 TL kesildiğini belirtti. Kiracı bu işlem ücretinin ev sahibinin sorumluluğunda olduğunu kaydetti.

KİRASINI ATM'DEN YATIRANLAR DİKKAT

Mobil ve internet şube kanallarıyla gerçekleştirilen transferlerde genel olarak para transferine konu ücret eksiksiz şekilde hesaba aktarılıyor ve kesinti bedeli ilave olarak alınıyor olsa da, ATM’den yapılan transfer işlemlerinde söz konusu para ATM tarafından alınıyor ve işlem kesinti ücreti de mevcut paradan kesiliyor.