Kiralık daire artışları devam ediyor ,özellikle yalnız yaşayanlar güvenilir oda arkadaşları armaya başladılar ,masrafları paylaşamak için böyle bir yöndeme başvuruanlar sürekli artan kirala bir nebze olsun çare oluyor. 

Kiralık Oda arkadaşı ararken genelde çevreden destek alarak arayanlar daha çok güvenilir mi olması her açıdan bir çok kişinin tercihi oluyor bir birini tanımadan oda arkadaşı bulmak çok zor. Güncel haberlerimizi takip ederek nasıl ev arkadaşı bulunur bir ışık olmak için sizlere bilgi veriyoruz.

Kira artış oranlarına devlet tarafından sınırlama getirilmesine rağmen bazı ev sahipleri keyfi kira artışlarına devam ediyor. Kira artışını kafasına göre yapanlar çeşitli oyunlar ile kirayı elden alarak kira artış oranına uymadığını saklamaya çalışıyor. Uzmanlar kiracılara bu konuda peş peşe uyarılarda bulunuyor. Bunun yanı sıra kira artışlarından dolayı ev sahibi ve kiracılar arasında yaşanan problemler de katlanarak devam ediyor.

KİRA ARTIŞINA EV ARKADAŞI ÇÖZÜMÜ

Kiralarda yaşanan artışlar nedeniyle vatandaş kara kara düşünmeye başladı. Kirasını ödemekte güçlük çekenler alternatif çözümlere yöneldi. Artan fiyatlar sonrasında bir kısım ailesinin evine dönerken bir kısım da ev arkadaşı ile kiraya çözüm bulmaya çalışıyor. Özellikle asgari ücretle çalışanlar bu yöntemi daha çok tercih etmeye başladı.

Ruslara konut satışında yedi ayda 2021’deki rakamlara ulaştık. Ruslara konut satışında yedi ayda 2021’deki rakamlara ulaştık.

kiralık-oda-evler

Ev arkadaşı bulmak için kullanılan siteler kiraya ortak bulmanın yanı sıra bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Siteyi maddi olarak müşkül durumda olup ev arkadaşı arayanların yanı sıra kötü niyetli kişiler de kullanıyor. Özellikle bazı sitelerde ev arkadaşı olmak isteyenleri depozito vaadiyle kandırma, dolandırma, hesapları ele geçirme durumları yaşanıyor.

CİDDİ RİSKLERİ DE BERABERİNDE GETİRİYOR

Kiralardaki artışlar nedeniyle ev arkadaşı bulma sitelerine talepler her geçen gün artıyor. Talebin çok olması bu tarz sitelerin kötü amaçlı kişilerin tuzağı olmasına da neden oluyor. Evli olan hatta çift maaş almasına rağmen kirasını ödeyemeyenler bile bu yöntemi tercih etmeye başladı. Durum böyle olunca da riskleri de beraberinde getiriyor. Ev arkadaşı bulma siteleri hem özel hayatın gizliliğine aykırı oluyor hem de ev arkadaşı arayan kişilerin güvenliği tehdit altına giriyor.