Miras Yoluyla Tapu Devrinde Tapu Harcı Ödenir Mi?

Miras yoluyla devredilen tapular hakkında detaylar merak ediliyor. Miras yoluyla tapu devri için tapu harcı ödenir mi? Miras yoluyla tapu devrinde hangi ücretler ödenir?

Miras Yoluyla Tapu Devrinde Tapu Harcı Ödenir Mi?
banner80

Türkiye'de gayrimenkul sahibi olmanın bir yolu da miras yoluyla mal edinmektedir. Bir gayrimenkul sahibinin vefat etmesi durumunda o gayrimenkul üzerindeki mülkiyet hakları mirasçılarına geçmektedir. Miras yoluyla kime, hangi oranda gayrimenkul kalabileceği kanunlarla net şekilde belirlenmiştir. Ancak miras yoluyla bir gayrimenkulün tapusunun devredilmesinde bazı işlemlerin yapılması gerekmektedir. Peki miras yoluyla tapu devri yapılırken hangi ücretlerin ödenmesi gerekir? Miras yoluyla tapu devrinde tapu harcı ödenir mi?

MİRAS YOLUYLA TAPU DEVRİ İŞLEMİNDE TAPU HARCI DURUMU
Bir gayrimenkulün mülkiyetinin vefat eden gayrimenkul sahibinin yasal mirasçılarına devri sırasında bazı ücretlerin ödenmesi gerekebilmektedir. Ancak bu ücretler arasında tapu harcı bulunmamaktadır. Bir satış işlemi gerçekleşmöediği için miras yolu ile tapuyu üzerilerine almak isteyen mirasçılar tapu müdürlüklerinde tapu harcı adı altında herhangi bir ödeme yapmazlar. Ancak buna karşın tapu müdürlüklerince belirlenen miktarlarca döner sermaye için cüzi bir ödeme talep edilebilmektedir. 

Kadir Özel

Gayrimenkul Sektöründen uzun yıllardır hizmet veren ve sektörün tüm yeniliklerini, yeni konut projelerini araştırma yaparak okuyucularına doğru ve gerçekçi bilgi aktaran bilgi birikimiyle tüm okuyucularımıza aktarıyoruz.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE