Emlak vergisinde 2. taksit ödemeleri başladı.

Her yıl Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere yılda 2 taksit halinde ödeme imkânı bulunan emlak vergilerinde ikinci taksit ödemeleri 1-30 kasım tarihleri arasında yapılacak.

Emlak vergisinde 2. taksit ödemeleri başladı.

Taşınmaz mala sahip olan vatandaşlar, ödeme işlemlerin banka hesabına havale, EFT, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi ve E-Devlet üzerinden yapacaklar. Öte yandan bu sene içerisinde gayrimenkul alanlar 2022 yılında emlak vergisi ödemeye başlayacak.

Kimler emlak vergisinden muaf?

Sadece emekli aylığı geliri olanlar ve dul ve yetimlerinin brüt 200 metrekareyi aşmayan tek konutları,

Şehitlerin dul ve yetimleri ile gaziler,

Engelliler,

Geliri olmayan ev hanımları ve işsizler emlak vergisi ödemiyor.

Burada istisnalar da söz konusu. Örneğin emekliler, işsizler ve ev hanımları eğer 2021 yılında  49 bin lirayı aşan mevduat faizi, repo, döviz tevdiat hesabı faizi, fon gelirleri gibi menkul sermaye iradı olanlar emlak vergisinden muaf olamıyor.

Ticari gayrimenkuller hiç bir şekilde vergiden muaf olamıyor.

Emlak vergileri neye göre belirleniyor?

Türkiye’de yaklaşık 26 milyon kişiyi ilgilendiren emlak vergileri konutlar için binde 1, iş yerleri için binde 2, araziler için binde 1, arsalar için binde 3 olarak hesaplanmakla birlikte 30 büyükşehir belediyesinde bu oranlar 2 kat olarak uygulanıyor.

Emlak vergisi ödeyecek olanlar ayrıca hesaplanan verginin yüzde 10’u kadar Tabiat Varlıklarını Koruma Payı da ödeyecekler.

Emlak vergisini zamanında ödememenin cezası nedir?

Zamanında yatırılmayan emlak vergileri için aylık yüzde 2 oranında gecikme zammı uygulanıyor.

Mustafa Özel

Uzun bir süredir Gayrimenkul Sektörünü yakından takip eden ve sektörün içide olan biri olarak sektör hakkında tüm bilgileri emlakhaberi.com haber sitesi için yazıyoruz.


İletişim Hesapları
banner79
YORUM EKLE