DASK Sigortası yasal olarak yaptırılması zorunlu bir sigorta türüyken, konut sigortaları isteğe bağlıdır. Her ikisini de aynı anda yaptırarak pek çok avantaja sahip olabilirsiniz.

Doğal Afetlere Karşı Güvence

DASK, deprem ve depremden sonra oluşan diğer doğal afetlerin oluşturduğu hasarlara karşı güvence sağlar. Konut sigortaları ise tüm doğal afetlere karşı sizi maddi açıdan korur. DASK ile konut sigortası arasındaki fark zorunluluk dışında sağladıkları teminatlar bakımından da önemlidir. Her iki sigortayı da yaptırarak olası doğal afet tehlikelerine karşı pek çok teminata sahip olabilirsiniz. Böylece maddi hasarlarınızın karşılanmasını sağlayarak zararınızı minimuma indirgeyebilirsiniz. Hem DASK hem de konut sigortaları, size daha güvenceli bir yaşam sunar.

dask-sigortası

Farklı Nedenlere Bağlı Hasarlar

Deprem kaynaklı meydana gelen hasarlara karşı koruma yapan DASK sayesinde binanızda oluşan hasarların karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer binada deprem dışında bir kusurdan dolayı oluşan hasar varsa, bu durumda devreye konut sigortası girer. Binanızda bulunan kusur, depremle daha da tetiklendiyse ve binanız zarar gördüyse DASK bunu karşılamaz. Ancak konut sigortası binadaki tüm zararı karşılayarak size daha kapsamlı bir teminat sağlar. Böylece farklı nedenlerden kaynaklanan hasarların tümünde kedinizi güvence hissedebilirsiniz. DASK yaptırdıktan sonra konut sigortası ile tüm risklere karşı daha geniş bir teminat kapsamına sahip olabilirsiniz.

Çeşitli Teminatlar Elde Etme

DASK poliçesinin kapsamı herkes için aynıdır. Yalnızca deprem ve depreme bağlı zararlara karşı koruma sağlar ve maddi olarak size büyük destek olur. Konut sigortaları ise çeşitli teminatlarla genişletilebilir. Poliçeye ekletilen bu teminatlar arasında su basması, hırsızlık, cam kırılması gibi daha pek çok seçenek vardır. Bunlar arasından ihtiyacınıza göre seçim yapabilirsiniz. En uygun DASK ve konut sigortası seçenekleri için farklı sigorta şirketlerinden teklif alabilirsiniz. DASK sigortası fiyatı sabittir ancak sigorta şirketlerinin sunduğu avantajlar farklı olabilir. Konut sigortaları ise hem teminatlar hem de fiyat açısından farklılık gösterir.

Hasarın Tamamının Karşılanması

Herhangi bir deprem durumunda oluşan hasar, limiti aşıyorsa DASK bu aşan kısmı karşılamaz. Yani DASK sigortasında belirlenen limitler dahilinde ödeme yapılır. Konut sigortası ise eğer deprem teminatını kapsıyorsa, bu limitin tamamlanması için aşan tutarı da karşılar. Yani hem DASK hem de konut sigortasına sahip olmak depremde oluşan tüm hasarların karşılanması anlamına gelir. Farklı sigorta türü olsalar da konut sigortasının DASK’ı tamamladığı da söylenebilir. Olası riskleri daha da indirgemek için iki sigorta türüne de sahip olmak avantajlı bir durumdur.

Hem Mal Hem Can Güvencesi

Zorunlu deprem sigortası olan DASK, yalnızca depremde oluşan maddi hasarları karşılar. Bu maddi hasarların içinde ise binada ve dairede meydana gelen zararlar yer alır. Konut sigortası teminatları içinde ise olası sağlık sorunlarına karşı koruma sağlayan seçenekler de vardır. Poliçede yer alan teminatlara göre vefat durumunda varisler, sakatlık gibi durumlarda ise sigorta sahibi olarak siz tazminat alabilirsiniz. Yani DASK ve konut sigortalarını bir arada yaptırmak size can ve mal kaybı açısından güvence sağlar. DASK ve konut sigortası fiyatları için sigorta şirketlerinden teklif alabilirsiniz. Konut sigortası farklı teminatlarla genişletilebildiği için poliçe fiyatlarından farklılıklar görülür.

İzmir’de DASK sigortası ilk sırada

Gerçek Anlamda Hasarların Karşılanması

Zaman geçtikçe yalnızca binanın fiziksel durumunu değil, değerini de yıpratır. Konut sigortası bu durumu göz önünde bulundurarak enflasyona karşı konutun değerini korur. Yani sigorta bedelini enflasyondaki artışa göre karşılar. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre uygulanan artış oranı, alınan hasarın gerçek anlamda karşılanmasını sağlar. Enflasyona karşı alacağınız tazminatları koruyan konut sigortası sayesinde maddi olarak daha tatmin olabilirsiniz.

Bina Dışı ve İçi Teminat

DASK sigortası, deprem sonucu binalarda oluşan hasarlardan kaynaklı ev sahiplerinin yaşadığı mağduriyeti maddi olarak karşılar. Duvarlarda, bina temelinde, asansör ve merdivenlerde, tavanlarda vb. meydana gelen zararlar konusunda DASK gerekli işlemleri yaparak limitler dahilinde tazminat ödemesi yapar. Konut sigortası ise tesisatlardan kaynaklanan zararları bile karşılar. Elektrik, su, doğalgaz gibi tesisatlarınızda oluşan ve bu tesisatlara zarar veren durumları karşılar. DASK ve konut sigortası farkı DASK’ın daire içindeki tesisat gibi alanlar için teminat vermemesidir.

Eşyaların Korunması

DASK sigortası yaptırdıktan sonra güvencenizi genişletmek için yaptıracağınız konut sigortası sayesinde eşyalarınızı da koruyabilirsiniz. Konut sigortası kapsamında bulunan yangın, sel, deprem vb. doğal afetler sonucu eşyalarda oluşan zararlar da karşılanır. Poliçede eşyalar için teminat bulunuyorsa, evdeki eşyalarınızın aldığı hasarların da karşılanmasını sağlayabilirsiniz. DASK sigortası binanızda gelen zararları karşılarken konut sigortası eşya teminatı da eşyalarınızın zararını karşılar.

Kiracı Olarak Sigorta Sahibi Olma

DASK sigortası ev sahipleri tarafından yaptırılması gereken zorunlu bir sigorta türü çeşididir. Evin içinde kendi oturmasa bile kiracıların güvenliği için bu sigortası yaptırması gerekir. Ayrıca kiracının elektrik, su, doğalgaz gibi abonelikleri üzerine alabilmesi için bu sigorta zorunludur. Konut sigortası ise kiracıların da isteğe bağlı olarak yaptırabildiği bir sigorta çeşididir. Böylece kiracılar da yaşam alanlarında kendi sorumluluklarında olan alanlar için güvence sahibi olabilir. DASK ve konut sigortası hesaplama için ev sahipleri ve kiracılar, sigorta şirketlerinden teklif alabilir.

Hırsızlıklara Karşı Koruma

DASK ve konut sigortası nedir sorusunun yanıtı özellikle ev sahipleri tarafından merak edilen bir konudur. Depreme karşı güvence sunan DASK ve farklı teminatlardan oluşan konut sigortası, yaşam alanlarını teminat altına alır. Bu sigorta türleri söylendiğinde akla ilk olarak doğal afetler gelir; çünkü beklenmedik hasarlara karşı koruma yaparlar. DASK sigortası için bu kısmen geçerlidir; deprem ve deprem nedeniyle oluşan doğal afetlere karşı maddi güvence sağlar. Konut sigortası ise doğal afetten tesisat problemlerine, hatta hırsızlıklara karşı bile teminat verir.

Kaynak: sigortaladim.com