Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nda (DASK), Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bugüne kadar 4 milyar 520 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirdi. Açıklamada, sigortalıların yaralarını sarma süreçlerine destek olmak için tüm gücüyle çalışmaya ve ödemelerini hızla gerçekleştirmeye devam ettiği bildirildi.

Süreç devam ederken, beklenen Marmara depremi de gündeme geldi. Bu süreç ise en çok DASK’ın hangi durumlarda geçerli olup, olmayacağı ile konut sigortası ve DASK arasındaki farklar merak konusu oldu.

Konuyla ilgili gazetevatan.com’a açıklamalarda bulunan Avukat Selen Karataş, DASK'ın deprem ve depremden kaynaklanan yangın, infilak, yer kayması ve tsunami risklerine karşı depremin sebep olduğu maddi zararı sigorta bedeline kadar devlet güvencesiyle teminat altına alan yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türü olduğunu söyledi.

"KONUT SİGORTASI VE DASK KARIŞTIRILIYOR"

Vatandaşların DASK ile konut sigortasını karıştırdığını ifade eden Karataş, “Konut sigortası, konut ve konut içindeki eşyaları; su baskını, hırsızlık, sel, yangın ve deprem gibi birçok riske karşı koruyan geniş kapsamlı sigorta türüdür” ifadelerini kullandı.

ORGE 626 ton atığı dönüştürdü. ORGE 626 ton atığı dönüştürdü.

DASK

DASK’ın 2023 yılı itibarıyla azami teminat tutarının 640 bin lira olduğunu belirten Karataş, “Teminat kapsamını genişletmek ve yükseltmek isteyenlerin yaptırması gereken sigorta türü ise konut sigortasıdır. Konutun değeri zorunlu deprem sigortası ile belirlenen sigorta bedeli tutarının üzerinde ise, bu tutarın üzerindeki kısım için, zorunlu deprem sigortasının yapılmış olması şartıyla, ihtiyari konut sigortası yaptırabilirsiniz” dedi.