Roca Grup, 84 fabrikası ve 2021 yılında ulaştığı 34,8 milyon adetlik üretimi ile dünya devi seramik sağlık gereci üreticileri arasında ilk sırada yer aldı. Sektörün dünya çapında önde gelen dergilerinden Ceramic World Review’un araştırmasına göre, İspanyol grubun 2021 mali yılı cirosu ise bir önceki yıla göre yüzde 21,9 artışla 2 milyar 53 milyon Euro olarak gerçekleşti. 

Banyo alanları için tasarladığı ve ürettiği yenilikçi ürünleriyle dünyanın önde gelen markaları arasında yer alan Roca Grup; Avrupa, Güney Amerika, Kuzey Afrika ve Asya'daki üretim tesisleri ve 2021 yılında imza attığı 34,8 milyon adetlik üretimi ile dünyanın en büyük seramik sağlık gereçleri üreticisi olduğunu kanıtladı. Dünyanın önde gelen seramik sektörü dergilerinden Ceramic World Review’un her yıl seramik sektörünün tüm oyuncuları ile gerçekleştirdiği geniş çaplı araştırmanın 2021 sonuçları, Roca Grup’un kendi sektöründe dünya devleri arasındaki en büyük üretici olduğunu ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre Roca, Laufen, Celite, İncepa, Parryware, Jika, Ying markaları ile faaliyet gösteren Roca Grup, 84 üretim tesisi ile alanındaki en büyük üretici niteliği kazandı. 2021 mali yılını 2020'ye göre yüzde 21,9’luk artışla, 2 milyar 53 milyon euro ciroyla kapatan Roca Grup, Ağustos 2021'de karo bölümünü Meksikalı Lamosa Group'a satmıştı.

Roca’yı ABD’li üretici takip ediyor
Ceramic World Review’un araştırma sonuçlarına göre, dünyanın en büyük seramik sağlık gereçleri üreticisi olan Roca Group’u ABD, Meksika, Brezilya, Fas, Tayland, Hindistan, Endonezya ve Çin'deki 15 tesiste kurulu tahmini 25 milyon adetlik üretim kapasitesiyle ABD'li Kohler Grubu takip ediyor. Üçüncü sırada ise Japonya'da bulunan dört, Çin, Tayvan, Endonezya, Hindistan, Vietnam, Tayland, ABD ve Meksika'da bulunan 10 fabrikasında 2021 yılında 13 milyon adet üretim yapan Japon Toto Grubu yer alıyor. Toto Grubu’nu ise Finlandiya, İsveç, Polonya, Almanya, İsviçre, Fransa, Portekiz, İtalya ve Ukrayna'daki fabrikalarıyla tahmini 14,5 milyon parçalık üretim kapasitesine sahip İsviçreli Swisse Geberit Grubu izliyor. 

Roca Hakkında :
Roca, mimari, inşaat ve iç mekanlar için tasarlanmış banyo alanı için ürünlerin tasarımı, üretimi ve pazarlamasına adanmış bir şirkettir. Kökleri 100 yıl öncesine dayanan Roca 4 kıtada 22 ülkede yer alan 84 üretim tesisi ile 22 bine yakın kişiye istihdam sağlıyor. Yıllık yaklaşık 2,1 milyar Euro ciroya sahip olan Roca, ürün ve çözümlerini 170’ten fazla pazarda müşterileriyle buluşturuyor.