Son bir yılda arsa fiyatlarının yüzde 200’lerin üzerinde arttığını söyleyen Mornvest Gayrimenkul ve Danışmanlık’ın kurucusu Efe Gül, konut almak için yeterli birikimi olmayanların arsaya yöneldiğine dikkat çekti.

Ev alamayan arsaya yöneliyor

Konut fiyatlarındaki yükselişler gayrimenkul yatırımcılarının alım alışkanlıklarında değişikliğe yol açtı. Fiyatlardaki astronomik artışlardan sonra ev almak için yeteri kadar birikimi bulunmayan vatandaşlar farklı alternatiflere yöneldi. Yatırım araçları arasında öne çıkan arsalar son dönemde yıllık olarak yüzde 200'lerin üzerinde değer kazandı.

Konut dışı satışların payı %60’lara dayandı

2022 yılında gayrimenkulde konut dışı satışların payı yüzde 54,07' ye yükselirken, 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 58’e ulaştı. Geride kalan sürede özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaz aylarının etkisiyle arsa alımları artmış durumda. Bu da bu rakamların yüzde 60’lara çıkabileceğini gösteriyor.  Gayrimenkulde konut dışı alımın bu oranlarda olması ülkemizde çok sık görülen bir durum değil.

Arsa daha ulaşılabilir bir hedef

Artan inşaat maliyetleri ve dövizdeki dalgalanmalar nedeniyle yeni konut üretimi  zorlaştı. Bu dönemde vatandaşlar daha ulaşılabilir olan arsaya yöneldi. Diğer kentlerle karşılaştırıldığında, sahil şeridindeki kentlerde arsa fiyatları daha fazla arttı. Zaten Ege ve Akdeniz kıyıları turizm potansiyeli ve tatil köyleri veya lüks villalar geliştirmek için kârlı bir fırsat olması nedeniyle yıllardır rağbet gören yerlerdi. Deprem felaketi ve pandemi ile yükselen arsa talebi bu dönemde zirve yaptı.

Deprem riski az olan yerler yükselişte

Özellikle İç Anadolu Bölgesi’nin batı tarafındaki deprem riskinin az olduğu bölgelerde talep artışı ve doğal olarak fiyat yükselişi yaşandı. Benzer şekilde, Marmara bölgesi, özellikle de İstanbul ve çevresi, ekonomik önemi ve devam eden kentsel gelişim projeleri nedeniyle arazi yatırımı akınına uğradı. Burada son bir yılda arsa fiyatları yüzde 83 arttı.

Arsa alırken dikkat

Arsa yatırımında konulara hâkim olmayanlar olumsuzluk yaşayabilir. Vergi dışı mağduriyetler yaşanmaması için fiyatı ya da sunulan proje görselleri cazip gelse de araştırmadan alım yapılmamalı. Arazilerin imarlı olduğundan emin olunmalı ve mutlaka Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nden parsel sorgulaması yapılmalı.  Arsa bizzat görülmeden fotoğraftan alım yapılmamalı. İlgili yerin belediyesine ve tapu dairesine gidip detaylı bilgi alınmalı.