Adalar’da 2023 yılı başından beri satılık konutlardaki stok artış oranı %136 olarak ölçülürken, son bir yıl içerisinde satılık konut fiyat artışı %75, ortalama konut fiyatı ise 6 milyon 547 bin 266 TL oldu.

Yapay zekâ ve büyük veri analizi ile gayrimenkul değer hesabı sunan ve bu sayede kullanıcıların güvenle gayrimenkul satışı yapmalarına imkan sağlayan Endeksa’nın yazlık bölgeler piyasa incelemeleri devam ediyor. Adalar’ı mercek altına alan Endeksa verilerine göre Adalar’da evini satmak isteyenlerin oranı hızla artıyor. Bu bölgede 2023 yılı başından beri satılık konutlardaki stok artış oranı %136 olarak ölçüldü.

16 bin 690 nüfusu olan İstanbul Adalar’da Ağustos 2023 itibarıyla son bir yıl içerisinde satılık konutların fiyatları %75 artarken, konutların ortalama büyüklüğü 129 metrekare ve ortalama konut fiyatı 6 milyon 547 bin 266 TL.

İstanbul Adalar'da Konut Fiyatları En Fazla Artan Mahalleler

Yıllık ortalamalara bakıldığında İstanbul ili Adalar ilçesinde en fazla değer kazanan mahalleler sırasıyla %101 ile Heybeliada, %92 ile Maden (Büyükada), %73 ile Nizam (Büyükada), %59 ile Burgazada, %12 ile Kınalıada olarak sıralandı.

İstanbul Adalar'da En Hızlı Kazandıran Mahalleler

Amortisman süreleri dikkate alındığında Adalar ilçesinde en hızlı geri dönüşe sahip mahalleler ise sırasıyla 22 yıl ile Maden ve Nizam, 25 yıl ile Heybeliada ve Kınalıada; 32 yıl ile Burgazada olarak sıralandı.

Endeksa: Gayrimenkul değerlemede dijital teknolojilerin gelişmiş olanaklarını kullanan www.endeksa.com, sisteme herhangi bir konutun konum ve özelliklerini giren herkese piyasa değerini anında sunmaktadır. Sloganı “Endeksa ile evinizin kıymetini bilin” olan Endeksa, evini değerinde satmak isteyen milyonlarca kullanıcıya hizmet vermektedir. Endeksa, yapay zekâ teknolojisini kullanarak tüm Türkiye için gayrimenkul değeri sunar ve aynı zamanda evini değerinde satmak isteyen kullanıcıları bölgesinde uzman emlak danışmanları ile bir araya getirir. Ev satarken en önemli konulardan biri fiyatın doğru belirlenmesidir. Satış fiyatının gerçek değerin altında belirlenmesi durumunda maddi kayıp yaşanmakta, değerin üzerinde belirlenmesinde ise satış gerçekleşmemekte veya satış süresi uzayarak zaman kaybı yaşanmaktadır. Endeksa, kullanıcıların değeri doğru belirlemeleri ve ihtiyaçlarına en uygun, bölgesinde uzman emlak danışmanlarına ulaşmalarını sağlayarak ev satış süreçlerini kolaylaştırmakta ve hızlandırmaktadır.  Kullanıcılar www.endeksa.com sitesini ziyaret ederek gayrimenkul işlemi yapacakları bölgedeki ortalama satış ve kira değerleri, değer değişimi, yaşam olanakları, demografik yapı gibi konularda detaylı bilgiye ulaşabilir; aynı zamanda Endeksa’nın sektör lideri Otomatik Değerleme Modeli ile konutlarının konum ve özelliklerini girerek saniyeler içinde satış ve kira değerini hesaplayabilirler. Değeri belirledikten sonra; bölgede uzman Endeksa teknolojisi ile donanımlı emlak danışmanına ulaşarak satış işlemini güvenle tamamlayabilirler. 2017 yılında hayata geçen Endeksa’nın çoğunluk hissesi 2021 yılı sonunda Türkiye’nin öncü internet şirketleri grubu olan iLab Ventures tarafından satın alınmıştır.