Büyük veri analizi ve yapay zeka yöntemlerini kullanarak gayrimenkul değer hesabı sunan ve bu sayede kullanıcıların güvenle gayrimenkul satışı yapmalarına imkân sağlayan Endeksa, sadece konutlar için değil arsa ve araziler için de değer hesabı sunuyor. Arsa ve arazi piyasasını mercek altına alan Endeksa verilerine göre; beş büyük il arasında arazi ve arsa birim metrekare fiyatları en yüksek olan il İstanbul oldu.

arsa-alırken

Endeksa ile tüm Türkiye için bölge bazında arsa ve arazilerin metrekare satış fiyatları, yıllık değer değişimleri takip edilebiliyor. Ayrıca kullanıcılar arsa ve arazileri için tercih edilen gelecek dönemlerdeki beklenen değer artış tahminine de ulaşılabiliyor. Bunun yanı sıra, belirli bir konut imarlı arsanın imar durumu, alanı, olanakları gibi özelliklerini girerek değerini öğrenmek ve “Elektronik Değerleme Raporu” almak da Endeksa.com üzerinde mümkün. Benzer şekilde tarla, bağ ve bahçelerin alanı, eğimi gibi özelliklerini girerek saniyeler içinde değer öğrenip rapor alınabilir.

5 Büyük İlde Arazi (Bağ, Bahçe ve Tarla) Değeri ve Değer Değişimi

İl

Arazi Birim 

Değeri (₺/m2)

Arazi Yıllık 

Değer Değişimi (%)

İstanbul

                                          1.019

103%

İzmir

                                          711 

122%

Antalya

                                          533 

107%

Bursa

                                         398 

158%

Ankara

                                          320

139%

Beş büyük il arasında arazilerde en yüksek değer artışı Bursa’da

Ağustos 2023 sonu verilerine göre Türkiye genelinde arazi fiyatları yıllık %129 artış gösterdi ve arazi birim metrekare fiyatı 387 TL oldu. Türkiye’nin beş büyük ili içerisinde arazilerde en yüksek değer artışı görülen il ise Bursa oldu. Son bir yıl içerisinde Bursa’da arazilerin değeri %158 oranında arttı. Bursa’nın ardından arazi değer değişiminde %139 ile  Ankara ve %122 ile İzmir geliyor.

Beş büyük il arasında arazi birim fiyatı en yüksek il İstanbul 

Ağustos 2023 verilerine göre Türkiye’nin beş büyük ili arasında arazi birim fiyatları en yüksek olan il İstanbul oldu. Ortalama metrekare fiyatı bin 19 TL olan İstanbul’u 711 TL ile İzmir ve 533 TL ile Antalya takip etti. İstanbul’da arazilerin metrekare satış fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre %103 oranında arttı. 

5 Büyük İlde Arsa Değeri ve Değer Değişimi

İl

Arsa m2 Birim Metrekare Değeri (₺/m2)

Arsa Yıllık Değer Değişimi (%)

İstanbul

                                    6.331

63%

Antalya

                                    5.463

80%

İzmir

                                    5.012 

74%

Bursa

                                    2.899 

74%

Ankara

                                    2.092 

92%

Beş büyük il arasında arsa metrekare fiyatı en yüksek il İstanbul 

Endeksa verilerine göre Türkiye genelinde ortalama arsa birim fiyatı 2 bin 964 TL oldu, yıllık değer artışı ise %90 seviyesinde. Beş büyük il incelendiğinde ortalama metrekare fiyatı 6 bin 331 TL ile en yüksek olan İstanbul’u 5 bin 463 TL ile Antalya ve 5 bin 12 TL ile İzmir takip etti. İstanbul’da konut imarlı arsaların metrekare satış fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre %63 oranında arttı.  

Ankara, arsa değer artışı en yüksek il oldu.

Beş büyük il arsa fiyatları en fazla artan il ise Ankara oldu. Ankara’da son bir yıl içerisinde konut imarlı arsaların değeri %92 oranında arttı. Ankara’nın ardında arsa yıllık değer değişiminde %80 oranında artış görülen Antalya ve %74 oranında artış görülen Bursa ve İzmir yer aldı.


Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, arsa ve arazilere olan talebi değerlendirdi: ‘Endeksa verilerine göre Türkiye genelinde ortalama konut fiyatı 2 milyon 859 bin 610 TL'yi bulurken, İstanbul'da bu rakam 4 milyon TL'yi aşmış durumda. Endeksa tarafından hazırlanan 'Konut Satın Alınabilirlik Endeksi’ne bakıldığında da konut sahibi olmanın zorlaştığını görmek mümkün. Konut fiyatlarının artması ve krediye erişimin zorlaşması, gayrimenkul yatırımcılarını arsa ve arazilere yönlendirdi ve arsa ve arazi satışlarının toplam satışlar içerisindeki payı son 10 yılın rekor seviyesine ulaştı. Yatırımcılar özellikle kazanma potansiyeli daha yüksek olan arazi yatırımını tercih ediyorlar. Arazi değer artışı Türkiye genelinde %129 olarak geçekleşti. Gayrimenkul yatırımcılarına arsa ve arazi alımlarında çok iyi inceleme yaparak karar vermelerini ve konunun uzmanı bir gayrimenkul danışmanı ile yatırımlarına yön vermelerini tavsiye ederim.