Deprem bölgesi olan Türkiye'de, kentsel dönüşümle binalar hızla depreme dayanıklı hale getiriliyor. 20 yılda kentsel dönüşüm uygulamalarıyla ülke genelinde 3 milyon 300 bin konut dönüştürüldü. Bu dönüşüm uygulamaları ve yapı denetim çalışmalarıyla vatandaşların depreme dayanıklı konutlarda ikametleri sağlanarak yapı stoku güçlendirildi. İlgili kanun kapsamında yürütülen kentsel dönüşüm uygulamalarının gerçekleştirildiği 279 'riskli alan' ve yeni yerleşim yeri olarak belirlenen 'rezerv yapı alanları'nda yer alan 952 bin bağımsız birimin yapımı ile ülke genelinde riskli yapılardaki 900 bin adet bağımsız birimin yenileme faaliyetine devam ediliyor. Bu çerçevede geçen yıl kentsel dönüşüm kapsamında 19 bin riskli yapı yıkılarak 164 bin bağımsız birim yenilendi. Türkiye genelinde 250 bin konutun dönüşümü sahada devam ediyor.

Bakanlık, aciliyet arz eden 1 milyon 500 bin adet konutun yenilenmesine yönelik çalışmalarını da sürdürüyor.

Buna göre, 10 yıllık süreçte belediyeler ve özel sektörle beraber İstanbul'da 695 bin bağımsız birimin dönüşümü tamamlandı, 93 bin bağımsız birimin de dönüşüm süreci devam ediyor. Ankara'da da Mamak, Karaağaç, Dutluk, Anayurt-Gülseren, Altındağ, Cinderesi, Aktaş, Elmadağ'da çalışmalar var.İzmir'de ise Bayraklı ve Karabağlar'da çalışmalar sürerken, Sivas, Kocaeli, Trabzon, Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Adana, Mardin, Konya, Kütahya, Mersin ve Samsun gibi illerde de kentsel dönüşüm devam ediyor.

Kira ve faiz desteğiyle süreç hızlandı.

KENTSEL dönüşüme yönelik vatandaşlara kira yardımı ve faiz desteği ile proje ve kamulaştırma işlemleri için yaklaşık 30 milyar 771 milyon lira ödendi. 37 bin sosyal donatıyla inşa edilen 1 milyon 180 bin sosyal konutla da vatandaşlar güvenli evlere kavuşturuldu. Ayrıca 'İlk Evim, İlk İş Yerim' projesi kapsamında 250 bin sosyal sosyal konut ve 1 milyon konut amaçlı arsanın yapımı da sürdürülüyor. Öte yandan bakanlıkça yapı denetim çalışmaları kapsamında da bugüne kadar 6.6 milyon ev ve işyeri denetlenerek, vatandaşların dayanıklı konutlarda oturmaları sağlandı.

Kaynak =Akşam haberleri