Konut pazarında, satış ofisleri ve emlak danışmanlık şirketleri belki de tarihinde hiç olmadığı kadar yoğun bir dönemin içine girdi. Ancak faizlerin düşmesi fırsatçıları da harekete geçirdi. Konut alan ve almak isteyen vatandaşlar ederinden fazla fiyatlarla karşılaştı. Bu durumdan sektör temsilcileri de rahatsız. Emlak piyasasında yaşanan bu kaosun uzmanlara göre tek bir çözümü var. Fahiş fiyat artışının denetlenmesi.

Sözcü’de yer alan habere göre konuyla ilgili sektör temsilcileri şunları söylediler:

“Konut fiyatları fırsatçılar yüzünden artıyor!”

Konut fiyatlarının değerinden fazla arttığını belirten Gayrimenkul Danışmanı Cihat Tamer; “Krediler düşünce bazı fırsatçılara gün doğdu. Değerinden fazla oldu şimdi. Satışlar artmış görünüyor. Ama alanlar ileride ne görür bilemem. Konut fiyatlarındaki artışın sebebi fırsatçılar. Faiz indirimi fırsatçılara yaradı. Satıcılardan kaynaklanıyor bu da. Faizler düştü, krediler arttı bu nedenle de tutturabildiğime satayım diyor. Krediler devam ettikçe artış sürer. Art niyetliler bitmiyor memlekette maalesef.” şeklinde konuştu.

“Faizlerin düşmesi talebi artırdı, artan talep de fiyatların yükselmesine yol açtı”

Haziran ayında 190 bin 012 adet konut satıldığını ve bunların da 104 binden fazlasının konut kredisiyle satıldığını dile getiren Coldwell Banker Başkanı Gökhan Taş; “Türkiye’de yıllık ortalama 1 milyon 300 bin konut satışı var. Son 5 yılın ortalaması bu düzeyde. Faizler, Türkiye’de yüzde 1’in altına düştüğü her noktada konut satışları arttı. Konut fiyatları da arttı. Faiz düşerse talep artar, talep artarsa bir ürünün fiyatı artar. Önceden diyelim ki 750 bin istenen ama 700 bine satılan, satıcının 700 bine vermeye razı olduğu yerlere 800-850 bin istenmeye başlandı. 750’ye Haziranın başı itibariyle verenler oldu. Şuan da 800’ye o fiyatlar oturmuş durumda. Bu da yaklaşık 1 buçuk ayda yüzde 10, yüzde 15 arasında bir artış var. Ekonomide çok ciddi hareket oldu. Satmak isteyen de sattı, ona da yaradı. Özellikle ama özellikle ihtiyaçtan dolayı gayrimenkul almak isteyen, düşük fiyatla gayrimenkul alan biraz daha ortanın altı kesim için çok ciddi bir fırsat oldu.” dedi.