Turkishtime Dergisi tarafından her sene, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından onaylı Ar-Ge merkezine sahip firmalar arasında yapılan araştırmada, “Türkiye'nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri” belirleniyor.

Türkiye ihracat sıralamasındaki ilk 500 firma tarafından verilen bilgiler ve Borsa İstanbul şirketlerinin Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptıkları açıklamalardan yararlanılarak hazırlanan araştırmada, bu sene savunma sanayisi, otomotiv ve teknoloji firmaları ön sıralarda yer aldı. Seramik sektörünün lider markası Kaleseramik, Ar-Ge'ye yapılan yatırımın önemine dikkat çeken, “2021 Yılı Ar-Ge Harcamalarına Göre En Büyük 250 Şirket”in belirlendiği listede, 16.381.160 TL ile 165. sırada kendine yer buldu.

Kaleseramik’in ‘Kale’si: Ar-Ge

Sektördeki öncü rolünü güçlü Ar-Ge çalışmalarıyla destekleyen ve 1973 yılında başlattığı ilk sistematik araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla, bugünkü Ar-Ge’nin temellerini atan Kaleseramik, sürdürülebilirlik ve yenilikçilik odağıyla; atıkların önlenmesi, ham maddeden son ürüne malzeme ve süreç iyileştirmeleri, sektöre yön verecek inovatif ürünlerin tasarımı ve geliştirilmesi gibi birçok proje yürütüyor.

Kaleseramik Ar-Ge Merkezi; sektördeki ve dünyadaki teknolojik gelişmeler ışığında, yeni ve mevcut pazarlara öncü olmak vizyonuyla, müşterilerine yenilikçi ürünler ve çözümler sunmak ve üretim süreçlerinde son teknolojileri kullanmak üzere çalışmaktadır.

Ar-Ge vizyonu doğrultusunda, birçok proje yürüten Kaleseramik; maliyet, kalite ve verimlilik eksenli projeler, dijital uygulamalar için mürekkep ve fonksiyonel malzeme geliştirme projeleri, jeopolimer çevre dostu karo geliştirme, endüstri 4.0 uygulama projeleri ve sürdürülebilirlik altında, atıkların geri kazanımları, düşük karbon emisyonu için teknoloji geliştirme projeleri, hidrojen uyumlu fırın teknolojileri geliştirme gibi birçok farklı projelerini Ar-Ge faaliyetleri ile yürütmektedir.

Ar-ge çalışmalarında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ve TÜBİTAK’ın sağlamış olduğu ulusal ve uluslararası destek ve teşvik programlarını takip ederek, ilgili programlara başvurular gerçekleştirerek Ar-Ge teşviklerinden ve desteklerinden faydalanılmaktadır. Araştırma ve geliştirme projeleri yürütülürken yurt içi ve yurt dışı çeşitli üniversitelerden akademisyenlerle ve diğer firmalarla iş birliği içinde çalışmalarını gerçekleştirmektedirler.