Öyle ki İstanbul’daki konutların en az 2-3 katı kadar kira geliri sağlayan evler için sıraya girmek gerekiyor. Öte yandan kira garantisi sunulan konutlar için ne Miami’ye gitmeye gerek var ne de vizeye.

Talep artacak

Yurt dışına artan talep hakkında bilgi veren Gayrimenkul Brokeri Songül Toprak Özsan “Amerika’da önümüzdeki yıllarda emlak piyasasının daha da hareketlenmesi bekleniyor. Evi olanlar ve bugün ev alanlar çok karlı çıkacak. Bunu bilen yatırımcılar da rotasını Amerika’ya çevirdi. Son dönemde konut, iş yeri ve ev alımları arttı. Yatırımların ileriki yıllarda daha da artması bekleniyor” dedi.

Hayat kalitesi yüksek

Amerika’da özellikle Miami’nin tercih edildiğini aktaran Özsan, “Amerika’nın Florida Eyaleti’nin ikinci büyük kenti olan Miami, istikrarlı ve güvenli olmasıyla beraber büyük kolaylıklar sunuyor. Amerika’nın dördüncü büyük okullar bölgesi olarak da dikkat çeken Miami, denizi, havası, lüks yaşantısıyla New York’tan sonra büyük ilgi görüyor. Amerika’nın en temiz, dünyanın ise en mutlu kentlerinden. Yılın çoğu zamanı güneşli. Hayat kalitesi çok yüksek. Sergi, konser, uluslararası sanat ve spor organizasyonları gibi sosyal etkinlikler açısından zengin . Ayrıca eğitim imkanları nedeniyle çocuğuna iyi bir gelecek için ailesiyle gelen çok insan var. Latin Amerikalılar, Ruslar uzun zamandır konut alıyordu. Şimdi bu ilgi dünya geneline yayıldı” diye konuştu.

Yüksek kira getirisi sağlıyor

Miami’ye dünyanın farklı ülkelerinden yatırımcıların ilgi gösterdiğine dikkat çeken Özsan, “Avrupa'dan Rusya'ya dünyanın her yerinden büyük ilgi görüyor. Çünkü yüksek kira getirisinin yanı sıra 30 yıla kadar morgate ve eyalet vergisinin olmaması gibi avantajları var. Emlak fiyatları da birçok bölgeye göre daha ucuz. Topraktan satın alındığında dolar bazında en az yüzde 30 değer artışı da var. Ayrıca Miami’de bir evin kira geliri Türkiye’deki 2-3 dairenin getirisinden fazla. Bu nedenle Türk yatırımcılar tarafından da Miami çok seviliyor. Yatırımcıların gözdesi haline gelen Miami projelerinden ev almak için ise sıraya giriliyor. Bu ilginin daha fazla artmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Her şey online

Özsan, Miami’den ev alma sistemini ise şu şekilde özetledi: “Amerika vizesine gerek yok, pasaportunuzun olması yeterli. Avukatlar kontratları hazırlıyor, e-posta üzerinden yatırımcıya ulaştırıyor. Yatırımcı kontratı online ortamda imzalıyor. Sonrasında ise evin değerinin yüzde 50’sini tapu dairesinin hesabına aktarıyor. Her şey online yapılıyor. Bu işlemler sonunda tapu yatırımcının üzerine yapılıyor. Ortalama 3 günde tüm işlemler bitmiş oluyor.”

İstanbul’da tanıtım günleri

Miami yatırım fırsatları hakkında detaylı bilgi için 13-14-15 Ocak tarihlerinde İstanbul’da tanıtım günleri düzenlenecek. Cevdet Paşa Caddesi No 55/Bebek-İstanbul adresinde gerçekleştirilecek tanıtım toplantıları için 0553 911 12 00 ya da 0212 351 12 00 nolu numaralardan randevu alınması gerekiyor.