2022 yılından bu yana kurulduğu bölgedeki tüm depremlerde tam başarı sağladı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoparkı'nda geliştirilen EDİS Deprem Erken Uyarı Sistemi, Türkiye'nin deprem gerçeğine karşı devrim niteliğinde bir çözüm sunuyor. Yapay zeka tabanlı bu sistem, depremi yerinde (fay hattı üzerinde) tespit ederek depremden etkilenebilecek bölgelere, deprem sarsıntıları ulaşmadan bir uyarı gönderiyor. Entegre otonom bir sistem olan EDİS, depremin merkez üssüne bağlı olarak saniyeler hatta dakikalara varan sürelerde kullanıcılara uyarı göndererek can ve mal kayıplarını önlüyor. Şu anda Marmara Bölgesi’nde binlerce kişi ve kurum tarafından aktif olarak kullanılmaya başlanan sistem çok kısa süre içinde cep telefonları üzerinden de vatandaşların bireysel kullanımına sunulacak.

5 Mart 2024, İstanbul

Marmara Bölgesi’nde en az 7.5 büyüklüğünde bir depremin her an olma ihtimali olduğu konusunda bilim adamları sık sık uyarı yapıyor. Olası bir Marmara depreminden ise 34 milyon kişinin etkilenmesi bekleniyor.

Deprem erken uyarı sistemleri uzun zamandır dünyanın gündeminde. Türkiye ise dünya muadillerinin de ilerisinde olan bir deprem erken uyarı sistemi geliştirmeyi başardı. Alanında uzman üç firmanın, bilgi birikimlerini ve tecrübelerini birleştirerek geliştirdiği ve Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ında çalışmalarını sürdüren EDİS Türkiye, depremi yerinde tespit ederek, depremden etkilenebilecek bölgelere erken uyarı gönderiyor.

Deprem anına hazırlık

Yapay zeka tabanlı EDIS, mülkiyeti kendisine ait olan, fay hatlarına yerleştirilmiş yüksek teknoloji deprem istasyonları ile depremi yerinde tespit ederek depremden etkilenebilecek bölgelere erken uyarı gönderen ve tedbir almanızı sağlayan entegre otonom bir sistem. 

Ne kadar sürede erken uyarıyor?

Green House Projesi Solarex’te Sektörle Buluştu Green House Projesi Solarex’te Sektörle Buluştu

EDIS'in erken uyarı süresi, bulunduğunuz bölgeye ve depremin derinliğine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak, EDIS, depremin yıkıcı sarsıntısı (S dalgası) size ulaşmadan önce bir uyarı gönderir. Her bölgenin jeolojik yapısı ve deprem riski farklı olduğu için, uyarı süreleri coğrafi konumdan etkilenebilir. Örneğin, deprem merkezine daha yakın olan bölgeler, uyarıyı daha erken alabilirken, daha uzak bölgeler için süre biraz daha uzun olabilir. Bununla birlikte depremin merkezine uzaklığına göre saniyeler hatta bazı bölgelerde dakikalara kadar çıkabiliyor. Sistemi kullanmak için gerekli olan tek şey ise internet bağlantısı.

İlgili videoyu bu linkten izleyebilirsiniz 

Sistem Marmara Bölgesi’nde kullanılabilir hale geldi

EDİS Türkiye Kurucu Ortağı ve CEO’su Ali Emre Erişen şöyle konuştu:

“Bilim adamlarımız, Marmara Bölgesi’nde en az 7.5 büyüklüğünde bir depremin olma olasılığı üzerinde duruyorlar. Bu çok ciddi bir tehlikedir. Halkımızın ve kurumlarımızın acilen erken uyarı sistemini kurdurması ve yetkili kurumlardan uygulaması için destek alması gerekmektedir. Can kaybını önleyecek EDİS Erken Uyarı Sistemi’ni Marmara Bölgesi’nde kullanılabilir hale getirdik. Ülkemizin tümünde aktif olması için ise 5 yıllık bir planımız var. Altyapı çalışmalarımız bütün hızıyla sürüyor. Marmara Depremi demek yaklaşık 34 milyon insanımızın risk altında olması demek. Bu nedenle adeta zamanla yarışıyoruz. Bizim geliştirdiğimiz sistem geleneksel deprem erken uyarı sistemlerinin dışında daha az maliyet ile depremin yıkıcı sarsıntılarından önce saniyeler hatta bulunduğunuz konuma göre dakikalara kadar uzanan bir süre kazanarak tedbir alma ve depreme hazırlıklı olma imkanı veriyor. Böylelikle insanların uğrayabileceği zararı en aza indirmeyi hedefliyoruz.’’ dedi.

2022’den sonraki tüm depremleri bildirdi

EDİS’in 7 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu ifade eden Erişen, sistemin ilk olarak 2022 yaşanan İzmir Depremi’ni bildirdiğini belirterek ‘’ Daha sonraki tüm depremleri tespit etmeyi ve test kullanıcılarına bildirmeyi başardık. 6 Şubat Depremi’nden sonra da deprem bölgesinde test etmeye başladık ve istasyonlarımıza ulaşan tüm artçı depremleri iletmede %100 başarıya ulaştık’’ dedi.

Şu ana Marmara bölgesinde bankalardan, holdinglere, sanayi şirketlerinden, AVM'lere kadar binlerce kişi ve kurumda sistemin aktif olarak kullanılmaya başladığını ifade eden Erişen ‘Bireysel kullanıcılar için yeni bir cihaz geliştirdik testlerini yapıyoruz, eş zamanlı olarak cep telefonu uygulamasının da testlerini yapıyoruz. Yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağız’’ dedi.

EDIS Hakkında

Emergency Disaster Information System (EDIS) yüksek teknoloji ile depremi yerinde tespit eden, deprem öncesi bölgeye uyarı gönderen ve otonom tedbir almanızı sağlayan entegre bir sistemdir. Sentez, Hubbox ve Hedef Kitle gibi alanında uzman firmaların bilgi birikimlerini ve tecrübelerini birleştirerek oluşturduğu EDIS, yapay zekâ tabanlı eşsiz gelişmiş mimarisi sayesinde toplum bilincini arttırmak, insanların uğrayabileceği zararı en aza indirmek ve doğal afetlere karşı korunma önlemlerini almaya teşvik etmeyi hedeflemektedir.

Sentez Yer ve Yapı Mühendisliği; sismoloji, deprem mühendisliği, yapısal sağlık izleme ve sismik ölçüm sistemleri alanında faaliyet gösteren uzman bir firmadır. Sismolojik deprem izleme ağları, deprem erken uyarı sistemleri, kuvvetli hareket kayıt ağları, yapısal sağlık izleme sistemleri, deniz tabanı sismolojik gözlem istasyonları, mikro bölgelendirme ve zemin araştırmaları için mikrotremör ve sismik kırılma, yansıma, MASW, kuyu sismiği vb. cihazları ile sarsma masaları firmanın ana faaliyet gruplarındandır. Afad, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Tübitak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kocaeli Belediyesi ve pek çok kuruluşa hizmet verdiği kurumlar arasında bulunmaktadır.

Hubbox; 2018 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark içerisinde kurulmuştur. ‘’Endüstriyel cihazlara uzaktan erişim ve data toplama’’ amacıyla hem yazılım hem donanımını geliştirdiği ilk ürünü ‘’Hubbox Connect X1’’ ile piyasaya çıkmış ve 50’den fazla ülkede kullanılmaya başlanmıştır. Startus Insights tarafından ‘’Top 10 Industry 4.0 Trends & Innovations in 2021’’ araştırmasında, IoT kategorisinde en iyi iki firmadan biri seçilmiştir.

Hedef Kitle; 2008 yılından itibaren site ve toplu yaşam alanları için uzmanlaşmış sözleşmeli reklamcılık hizmetleri sunmaktadır. Şirket geniş bir yelpazede reklam stratejileri ile müşterilere özelleştirilmiş çözümler sunmaktadır.