Bunun için çeşitli önlemleri devreye sokacak olan hükümet iki formülü tartışıyor. Kira fiyatları bu şekilde artmaya devam eder ise ev sahipleri ile kiracılar arasından büyük davalar başlayacak kim haklı bilinmiyor şartlar her geçen gün değşiyor gözü dönmüş ev sahibide var mantıklı olan ev sahibide var ülkesini seven mantıklı harket ediyor .

1 Temmuz’dan itibaren devreye gide kiralara yüzde 25 zam sınırlaması kiralardaki yükselişleri durduramadı. Ev sahipleri yasal olmayan yollara başvurarak kiralara yine istedikleri gibi zam yapmaya devam ediyorlar. Bunun için kullanılan yol ise ikinci kira sözleşmesi oluyor. Ev sahibi yüzde 25 zamlı kira sözleşmesinin yanında ek olarak kiracı ile ikinci bir kira sözleşmesi daha yaparak kiraya fahiş zam uygulayabiliyor.

Türkçimento üyelerinin 2022 ilk dört aylık üretim ve satış verileri açıklandı. Türkçimento üyelerinin 2022 ilk dört aylık üretim ve satış verileri açıklandı.

EV VE KİRA FİYAT ARTIŞLARINA EK TEDBİRLER GELİYOR

TBMM’nin tatil olması ile beraber AK Parti milletvekilleri seçim bölgelerinde vatandaşlarla bir araya gelmeye başladılar. Bu görüşmelerde vatandaşların en büyük şikayetleri ev ve kira fiyatlarındaki fahiş zamlar oldu. Bu durumu AK Parti yönetimine rapor eden milletvekilleri hükümetin bu konuda ek tedbirler alması için harekete geçilmesini sağladılar.

sözleşme

AK Parti’nin son MYK toplantısında yüksek kira fiyatları ile artmaya devam eden ev fiyatları meselesi masaya yatırıldı. Vatandaşlardan gelen talepleri ileten bazı MYK üyeleri dar gelirlilerin konut sahibi olmalarının zorlaştığını, kiraların ve ev fiyatlarının artmaması için yeni tedbirlerin alınması gerektiğini, büyükşehirlerde üniversitelerin açılmasıyla konut sıkıntısının artacağını ve yüksek kira bedellerinin vatandaşı zor durumda bıraktığı şeklinde değerlendirmeler yaptılar.

ATIL HAZİNE ARAZİLERİ TOKİ’YE DEVREDİLECEK

AK Parti MYK toplantısında ev ve kira fiyatlarının artmaması için iki formül üzerinde yoğunlaştığı bildirildi. Buna göre büyükşehirlerde içinde ya da kentin dışında bulunan ve âtıl vaziyette olan Hazine arazilerinin TOKİ’ye devredilmesi ilk formül oldu. TOKİ bu arazilerde hızla sosyal konut üretecek ve dar gelirli vatandaşlara uygun fiyat ve taksit imkânı ile bu evler satılacak.

DEVLET KONUT İNŞA EDİP UCUZ FİYATA KİRALAYACAK

Kira fiyatlarının artmasını önlemek için alınacak ikinci tedbir de ortaya çıktı. Devlet tarafından sosyal konutlar üretilecek ve Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bu konutlar düşük fiyatlarla ihtiyacı olan vatandaşlara kiralanacak. Ayrıca özel sektörün de bu şekilde konut üretip ucuza kiraya vermelerini sağlayacak bir model üzerinde de çalışmaya başlandığı bildirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerekli birimleri bu konuda yetkilendirdiği belirtildi.