Türkiye'de döviz kurlarının yükselişi sonrası yabancı yatırımcılara ciddi oranda satış yapıldığını hatırlatan Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül, bu süreçte kat mülkiyeti konusunda sorunların yaşandığına dikkat çekti. Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında değer kaybederken yabancıların Türkiye pazarına yoğun talep gösterdiğini ifade eden Gül, vatandaşlık amaçlı alımların yanı sıra özellikle dolar bazında düşük kalan metrekare fiyatlarıyla yatırımın kendini hızla amorti etme potansiyeli yabancının ilgisini arttırdığını söyledi. 

Özellikle İran, Afganistan, Özbekistan gibi ülkelere satış yaptıklarını kaydeden Gül Gül “İstanbul gibi bir metropolden çok ucuza gayrimenkul alıyorsunuz. Yabancıların vatandaşlık alımlarının payı yüzde 20 civarında. Geriye kalan kesim oturmak için satın alma yapıyor. Türkiye’de mülk sahibi olmak geçici ikamet almayı kolay hale getiriyor. Böyle olunca da Rusya, Afganistan, Türkmenistan, Yemen, Libya, İran ve Irak gibi ülkeler ucuz mülk için bize geliyor. Şimdi döviz kuru müdahaleyle biraz toparlanmış olsa da Türkiye, yabancılar için hala ucuz ve yatırım yapılabilir bir ülke” dedi.

Vatandaşlık hakkından yararlanamıyorlar

Türkiye’de konut açığı başında arsa sorununun çözülmesi geliyor. Türkiye’de konut açığı başında arsa sorununun çözülmesi geliyor.

Gül Gül, yabancı ilgisinin yabancılar için kat mülkiyeti ve kat ittifakı sorunlarını beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Gül “Yabancının vatandaşlık için 250 bin dolarlık alım yapması gerekiyor. Bazı yatırımcılar tek mülk yerine birkaç mülk alma yolunu tercih edebiliyor. 

Kat mülkiyetli yer verdiğimiz zaman, yatırımcı iki ya da üç yer alarak da bu rakamı tamamlayabilir. 

Ancak kat mülkiyeti yoksa aldığı bir işe yaramıyor. Yabancılar burada sorun yaşıyor. Son zamanlarda bize böyle durumlarla karşılaşan yatırımcılar geldi. Çalıştıkları emlakçıların bu konuda kendilerini uyarmadıklarını ve aldıkları mülklerin gerekli değere ulaşmasına rağmen vatandaşlık hakkından yararlanamadıklarını söylediler. Burada emlak işi yapan bazı kişilerin işleyişe hakim olmayışları ve işin hukuki tarafında bilgi eksiklikleri nedeniyle yatırımcıyı doğru yönlendiremediklerini görüyoruz” diye konuştu.