Dünya genelinde konut fiyat artış hızında Türkiye liderlik koltuğuna oturdu. Dünyada konut fiyatlarının en hızlı artan ülkesi unvanını alan Türkiye, eşi benzeri görülmemiş bir dalga mı yakaladı?

Türkiye'nin konut fiyat artış hızındaki dünya liderliği nasıl geldi? İşin sırrını Habertürk köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım yazdı... 

Türkiye'de yıllık konut fiyat artışı ortalama yüzde 27.3 oranında arttı. 6 aylık dönemde de yüzde 17.0’lik artış gerçekleşti. Bu oranlar Türkiye'yi dünyada lider yaptı. 

Habertürk gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım, konut satışlarındaki fiyat artışının sırrını açıkladı... 

İşte Abdurrahman Yıldırım'ın bugünkü köşesinde 'Oto ve konutta dünya birincilikleri nasıl geldi?' başlıklı yazısı...

Dünyada otomobil satışlarıyla ilgili tabloyu Cüneyt Başaran Twitter’dan paylaşarak ilk pası verdi. Eylül itibariyle son bir yılda dünyada satılan otomobiller yüzde 21.2 azaldı.

KONUT FİYAT ARTIŞINDA DÜNYA BİRİNCİSİYİZ

-Otomobilden daha büyük harcamayı gerektiren konut piyasasında aynı durum söz konusu. Küresel çapta konut fiyatlarını izleyen ve yayımlayan The Knight Frank’ın üçüncü çeyrek itibariyle hazırladığı tabloda ülkemiz ilk sırada çıkıyor. Yani Türkiye dünyada konut fiyatlarının en hızlı arttığı ülke.

-Bitişikte 56 ülkenin yer aldığı bu tabloya göre eylül sonu itibariyle bir yılda konut fiyatları yüzde 27.3 ile en çok Türkiye’de arttı. 6 aylık dönemde de yüzde 17.0’lik artışla yine ilk sıradayız. Son üç ayda ise yüzde 5.2 ile ikinci sırada yer alıyoruz. Yeni Zelanda yüzde 8.2 ile ilk sırada.

MÜTHİŞ BİR DALGA MI YAKALADIK?

-Otomobil satışlarında yüzde 70 gibi rekor artış yanında bir de konutta benzer durum olması ilk bakışta Türkiye’nin müthiş bir dalga yakaladığı görüntüsü veriyor.

-Çünkü bu iki harcama kalemi hane halkının en büyük harcaması veya yatırımı. Türkiye’de de aynı.

-Ama bunun da ötesinde otomobil ve konut ülkemizde, enflasyondan korunma aracı, reel yatırım aracı, tasarrufları finans sistemi dışına taşıma ve gizleme aracı, konut için vergiden kaçınmanın yolu da doluyor.

-Dolayısıyla dünya birinciliklerimiz doğru da, müthiş bir dalga yakaladığımız görüntüsü tartışmalı.

1 YILDA 1 TRİLYON KREDİ

-Konutta ve otomobilde dünya birinciliğini nasıl sağladığımız ise açık. Negatif faiz uygulamasıyla hem TL mevduattan kaçınarak, hem de enflasyonun altında ticari ve tüketici kredileri vererek, toplam kredileri patlatarak yaptık bunu.

-Hem pozitif faiz alamadığımız için kendi tasarruflarımızı kullandık, hem de enflasyonun altındaki faiz oranlarından kredi kullandık. Borçlanarak otomobil ile konut aldık.

-Bu yılki GSYH’nın beşte biri kadar kredi büyümesine gidilmesinin karşılığında otoda ve konutta dünya birincilikleri geldi.